| anatomicul a întrebat:

-oare cum se numeau ciresele uriase din piat, de asta vara.ce nume are pomul de cires si unde se afla? multumesc.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu stiu ce cirese uriase ai vazut tu in piata, dar cirese uriase nu exista.
Pomul de cires se numeste cires laughing ca nu so chema dud laughing unde se afla un pom de cires? Se afla plantat in pamant in livezi sau la om acasa in gradina, te asigur ca nu sunt ciresi crescuti in sere.
Asa cires cu fructe mari ca soi, pentru ca probabil la aia faceai referire ce soi erau acele cirese, Pai de unde sa stim noi ce soi de cirese ai vazut tu uriase.
In general ciresle ma refer la fruct au intre 5 si 8 grame, cirese uriase nu stiu eu nu am auzit.Hai sa zicem car fi si de 10 grame dar nu stiu care ar fi acel soi.Se pot face si ceva mai mari daca nu a tinut f multe flori, deci daca la un pom ca este cires ca este mar sau alt pom se elimina o parte din rod, ma refer dupa floare imediat se elimina jumatatea din florile ce au legat, raman doara jumate si alea da pot creste ceva mai mari.Dar nu stiu, cel putin nu am azuit de aceasta practica la cires.La alte fructe se fac chestia asta ori din taieri, cum e la mar, par, sau la altele se dau cu mana fructele jos cand is asa cat un simbure, cum este la piersic sau cais.Dar asta numa in cazul in care dupa taiere pomul tot a legat f mult rod, deci daca tine tot atunci or sa iasa mici.Dar asa in general ca tehnologie ciresu asa are fructele intre 5-8 grame.Tu daca ai vazut ciresele alea uriase de ce nu ai intrebat pe vanzator, nene de unde sunt, in ce lada au venit, ambalaj ceva, pentru ca aia care le aduc pe ambalaj trebuie sa scrie soiul, asa stiai deja ce sa cauti.

| relian a răspuns:

Canada Giant, Regina, Kordia,Carmen,Katalin, astea sunt soiuri de cirese cu fructul mare.
Unde le gasesti? La pepiniere sau la unele magazine care vand seminte pomi din orase. Poti gasi si pe net, poti comanda siti vine acasa prin curier. Daca cauti gasesti, numa sa vrei., daca nu te pricepi nici sa cauti, spune uite frate nu stiu te rog da-mi un website din asta care vinde.Cauta pe google soiuri de cires siti da acolo si unde si cat costa, intre 8 lei si 15 sau unia vand am vazut si cu 45 de lei niste nebuni.