| miutza88 a întrebat:

Parintii mei au construit o casa cu etaj la oras, atata doar ca e acoperita si sunt puse geamurile. Problema e cu alegerea culorii exterioare si pe urma cu amenajarea interioara.
Va rog daca aveti idei sa ma ajutati si pe mine cu alegerea culorii exterioare chiar si cu amenajarea interioara. Multumesc mult.

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca chiar vrei atit de mult sa faci ceva bun incit ai pus aceasta intrebare, atunci chiar alegerea culorilor merita toata atentia. Ca designer sunt gata sa va ajut sa descoperiti care sunt culorile cele mai potrivite, insa alegerea unei culori depinde de mai multi factori, si, chiar daca uneori pare a fi o treaba simpla, ea nu e chiar atit de simpla.
Cloarea exterioara a unei case se face in functie in primul rind de culoarea acoperisului, a usilor exterioare, a tocurilor de la geamuri si a accesoriilor existente la acea casa. Se ia in calcul si personalitatea celui ce va locui acolo, culoarea care i se potriveste cel mai bine, si care sa ii placa cel mai mult. Deci, dupa cum vezi, ca sa fie bine, nu e o treaba chiar asa de simpla. Poti pune acolo o culoare faina, ca toti cei ce o vad sa zica ca e bine, dar poti pune o culoare care sa izbeasca prin "potrivire", prin frumusete, si care sa fie cit se poate de placuta la privit, mai ales pentru cel ce locuieste acolo.
Eu sunt dispus sa te ajut la alegerea culorilor, tot ce trebuie sa faci e sa imi trimiti un mesaj ca vrei aceasta. Si, eventual daca as vedea si casa (in exterior) in citeva imagini bine realizate, cred ca as putea sa fac o imagine pe calculator despre cum ar fi zugravita cu nuanta potrivita, aceasta dupa ce vom avea o mica discutie pe net (trebuie sa aflu ce culori va plac, si unele lucruri despre voi, ca sa ma pronunt cu privire la culoarea ideala). Si, daca vrei si pe interioare, vom face si acest lucru.

| IulianDep a răspuns:

Aici nu pot sa te ajut insa cand vei alege usa, o poti face de aici:
(cu livrare in toata tara) http://www.depozitdeusi.ro/......eschidere/

| X_9155 a răspuns:

Puteti sa cereti sfatul unor profesionisti, designeri. e greu de dat exemple de culori daca nu vedem casa, amplasarea etc

| Amelie_2576 a răspuns:

Eu ti-as recomanda culori neutre, deschise si calde pentru exterior: (bej, crem), eventual cu accente mai inchise ici si colo, de maro, sa zicem. Culorile neutre nu se demodeaza niciodata.
Pentru interior, in spatiile unde intra de obicei mai multa lume - living, sufragerie, hol - tot culori neutre si deschise. In schimb, in camerele private, cum sunt dormitoarele, puteti experimenta cu nuante de verde pal, lila, bleu, etc.
La magazinele de bricolaj exista paletare cu o multime de nuante de vopsele din care puteti alege. Le prepara ei acolo.

| abcdef_5600 a răspuns:

Cristi te-a ajutat in alegerea culorilor eu te ajut cu cateva lucruri dragute pentru a-ti decora casa dupa vopsire http://www.cadoudeco.ro sper sa te ajute