| Arina_jolie a întrebat:

Plantele de apartament emana dioxid de carbon?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Plantele de apartament ca orice planta folosesc dioxidul de carbon in procesul de fotosinteza si elimina oxigen... exista procese in care elimina si dioxid de carbon dar in cantitati fff mici.

6 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Plantele produc oxigen ziua si dioxid de carbon noaptea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, in special pe timp de noapte, motiv pentru care sunt indepartate de la capul bolnavilor din spitale pe timp de noapte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am auzit ca numai anumite plante produc dioxid de carbon. Profesorul nostru de geografie ne-a spus sa ne ferim de acele plante mai ales sanu avem asa ceva in camera.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| georgiana_mat a răspuns:

da, produc dioxid de carbon, dar mai mult noaptea.

| Beatrice123 a răspuns:

Teoretic, plantele ajuta la pastrarea calitatii aerului prin faptul ca absorb CO2 si produc oxigen in timpul fotosintezei. Cu toate acestea, si ele produc CO2, in cantitati neglijabile oricum.