| NumeLaMisto0010 a întrebat:

Pot băga aer cald in casă cu ac-ul pe timpul verii când afară e cald?

14 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Il poti baga si in borcane, iar iarna cand e frig deschizi cate unul si faci economie la încălzire.

| darrio2007 a răspuns:

Depinde de AC. Nu toate au si această functie.

| darrio2007 a răspuns:

Intrebare pusă la mișto? Doar cineva cu anumite probleme ar face asta.

| relian a răspuns:

Poti baga, dar depinde si de aparat. Vezi scrie in manualul lui la ce temperaturi functioneaza. Orice aparat genul asta functioneaza cand afara is anumite temperaturi, nu functioneaza la orice temparatura.

Chestia asta scrie in instructiunile din manual.Insa nu vad de ce vrei sa platesti sa bagi aer cald in interior vara cand ai aer cald moca laughing deschizi fereastra si ai deja aer cald.
Eventual pui un ventilator in fereastra cu spatele spre afara, sa traga aerul de afara spre interior.

Daca iti place sa platesti ce poti lua moca, e si asta o chestie.

Scrie sigur in manual, cel putin la aparate ce eu ma uitai am vazut scrie.Pe mine m-a interesat tot caldura, dar iarna, si am vazut is aparate, dar nu toate, care pot baga caldura chiar cand afara este si minus 20 de grade, cele mai multe aparate merg undeva pana la minus 10 sau minus 15 grade.
Vorbesc de astea mai ieftine, eu la ce ma uitai e de la 6-8 mii de lei un aparat in sus.

Daca afara sunt 16-17 grade cit ai aratat, DA poti comuta aparatul pe iarna si sa bage caldura.

Acum nu stiu ce aparat ai, dar majoritatea de pe acolo fac si caldura, deci trebuie sa vezi daca aparatul tau face si caldura, pentru ca sunt si aparate care fac doar rece, depinde ce ai tu instalat acolo.

| adryang78 a răspuns:

Dacă are funcție de încălzire, poți încerca, dar ce căldură să mai bagi la 40 de grade la umbră? big grin

| Modzilian a răspuns (pentru adryang78):

Unde? Ca la mine de 17 grade nu a trecut azi.

| darrio2007 a răspuns (pentru Modzilian):

Lasă vrăjeala. Doar nu esti la Vf Omu.

| Modzilian a răspuns (pentru darrio2007):

Dar tu unde traiesti? In Dubai? In aproape toata tara sunt ploi si furtuni. Eu nu am iesit din Cluj saptamana asta. Dar la mine acasa au fost chiar 16 grade. Ma intreb cate or fi la Vatra Dornei, Predeal sau Brasov. Nu zic de Vf. Omu sau Ceahlau.

| darrio2007 a răspuns (pentru Modzilian):

Tu ai vazut ce temperaturi au fost in Bucuresti si in judetele din estul tarii? Astazi e mai racoare ca a plouat aseara.

| Modzilian a răspuns (pentru darrio2007):

Si aia e toata Romania?
Eu am spus cat a fost la mine si m-ai acuzat ca mint. Ai fost corect?

| darrio2007 a răspuns (pentru Modzilian):

Alo, băiatu, gasesti temperaturile din zonele tarii pe Google.
Asta doar daca te intereseaza.
Nu am spus nimic de toata Romania.
Nu răstălmăci vorbele.

| IXIAlinIXI a răspuns:

Poti, daca ac-ul are functie de incalzire de obicei incalzirea e pe baza de rezistenta electrica si nu va afecta sistemul de racire

| relian a răspuns (pentru IXIAlinIXI):

Nu exista asa ceva in RO, sau poate exista dar nu la casa la om, sau la aptm.
Caldura o face tot compresorul, acelasi compresor care face rece, face si cald, asta ca idee.
Compresorul cand pompeaza acel refrigerant, sau freon cum zic oamenii, o face la temperaturi f mari, frige teava daca pui mina pe ea acolo al compresor. Deci ala pompeaza refrigerantul la temp mari. Daca aparatul este facut sa bage si caldura, atunci acel refrigernt f cald, intra in radiatorul din camera, pe care il va incalzi, ventilatorul din aparatul din interior ventileaza aerul peste acel radiator fierbinte luindui din caldura, caldura este cedata in camera, refrigenratul se intoarce inapoi la compresor mai rece, asta asa in general, sa ai idee cum face aparatul ala si caldura.

Afara are o valva cu 2 cai, una baga refrigenratul pe teava mai subtire, pentru a face aer rece vara, aceiasi valva comuta pe alta cale pe teava groasa, cand vrei aer cald inauntru.

Daca ai folosi element electric, sau rezistenta electrica ce spui, nu mai dai bani pe un aparat asa scump laughing cumperi o rezistenta o pui in casa, ai terminat lucrarea.

Dar cum rezistenta aia consuma f mult curent electric, de aia se foloseste compresorul ala, pentru ca consumul este foarte mic comparativ cu rezistenta electrica.

Cu rezistenta electrica asa sunt aparatele aici in SUA unde pretul la energie este cam la fel, indiferent ce folosesti, gaz, electricitate sau alcteva.
In cazul asta e mai bun curentul electric, este mai simplu si fara probleme, comparativ cu pompa de caldura sau gaz.

| Modzilian a răspuns:

Cum aerul de la AC e reciclat (nu trage de afara, ci tot din camera), daca in camera e mai frig decat vrei tu, se poate. Cu conditia ca aparatul de AC sa aiba si functia de incalzire.