| ralucaarpad a întrebat:

Pot da cu lavabila peste lavabila fara a mai da cu amorsa? Peretii sunt dati cu lavabila de 2 ani si vreau sa schimb culoarea. Multumesc!

10 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Se poate da si fara amorsa, insa nu este indicat. Nu are legatura cu luciul, amorsa nu face altceva decat sa incorporeze praful si alte particule depuse pe pereti si sa formeze impreuna cu acestea un strat mai dur si mai aderent.

| mami a răspuns:

Chiar daca nu vrei sa dai cu amorsa sa speli peretii,
altfel iti iese culoare amestecata cu praf, fum.

| cristi202 a răspuns:

Tehnologic vorbind, facut ca la carte, procesul e acesta: 1) Spalat peretii, 2) Amorsat peretii, 3) Vopsit cu lavabil. Mai rar insa vei gasi meseriasi care sa faca toate cele trei operatii, mai ales daca zugraveala are doar 2 ani. De regula, practic vorbind, e suficient o amorsa data inainte de vopsire. De ce? Nu risti sa ramii cu pete dupa vopsire. Consumi mai putin lavabil. Rezistenta lavabilului in timp este mai mare. Insa cel putin un strat de amorsa trebuie dat inainte de vopsire.

| X_9155 a răspuns:

Nu este deloc indicat sa faci lucrul asta. Nu o sa adere vopseaua lavabila daca dai peste o alta lavabila. Trebuie curatat, apoi dat cu amorsa, si apoi lavabila, urmand indicatiile tehnice (1, 2 sau 3 straturi, depinde de vopsea)

| florinsandu a răspuns:

Da, eventual il poti sterge cu un burete cu apa ca sa se duca praful de pe el

| chakas a răspuns:

Da, daca dai 2 maini daca nu, da cu amorsa ca e mai bine asa, iese cu luciu

| Chion a răspuns:

#cristi202 are dreptate.Mai multe despre zugravirea peretilor aici http://despreglet.blogspot.com

| Andrei_9403 a răspuns:

Trebuie dat cu amorsa...se spala si peretele si prinde mai bine al doilea strat de lavabil

| arina2266 a răspuns:

Speli peretii cu un burete cu apa, sau cu un mop. e suficient!