| TheLittleButterfly a întrebat:

Preferati bradul artificial sau cel natural? Apropo, motivati raspunsul!

12 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Prefer bradul artificial.În ciuda faptului că bradul natural miroase superb şi dă Crăciunului o ''tonalitate'' aparte, nu cred că este frumos, şi nici uman să tăiem un brad şi să distrugem încă o parte din pădure doar pentru nişte capricii care nu ţin mai mult de 3-4 zile.Şi, după ce trece Crăciunul ce se întâmplă cu bradul respectiv? Ajunge la gunoi!
Deci, răspuns final...prefer bradul artificial big grin.
Numai bine!

| sinx a răspuns:

Il prefer pe cel artificial din mai multe motive. Primul ar fi ca este mult mai comod, nu trebuie sa duci in fiecare an sa-l cumperi, nu trebuie sa il arunci prin fata blocului dupa aia, nu face mizerie in casa si il poti demonta cand vrei si ai timp. Si bradul natural are farmecul lui, dar cand ma gandesc ca un bradut creste in foarte multi ani cat sa il faci pom de craciun parca ma simt vinovat ca particip indirect la moartea lor.

| Rockart a răspuns:

Bună! Bradul artificial nu are niciun farmec.Da, e avantajos.Dar la ce bun dacă nu simţi cu adevărat că a venit Crăciunul? Mirosul natural de brad, acele înfipte în mochetă, ramurile subţiri care iau foc de la beculeţele prea încinse...day dreaming

| AndreeaRox a răspuns:

Inainte eram "fana" bradului natural dar anul trecut am luat unul artificial si am ajuns la concluzia ca e mai avantajos deoarece dai mai putini bani.De asemenea la cel artificial imi place sa fie verde ca sa para totusi mai natural nu alb.De exemplu bradul meu e verde, are si conuri...de aceea imi place multhappy

| noink a răspuns:

Artificial.De ce? Pentru ca nu trebuie sa maturi/aspiri pr jos dupa ce il starngi, are mai multe crengi si pare mai plin, il depozitezi foarte usor, sarma din el e rezistenta si poti agata cate gloduri vrei, are o „viata„ lunga... Funda?

| BlueDog a răspuns:

Artificial, asa nu se mai taie un copac in plus de fiecae data cand il folosesc, e un pic mai eco. Daca toata lume ae folosi brazi artificiali nu s-ar mai taia brazi de craciun.

| BluLăvzIu a răspuns:

Pai eu intotdeauna cumpar natural.Cel artificial intr-adevar arata mai bine si e mai stufos si te tine multi ani, pe cand cel natural ...parca te doare sufletul cand il rupi din radacina.Dar cu bradul natural parca e mai mult atmosfera aia de sarbatoare in casa.PA

| sbboy a răspuns:

Cel artificial te tine 10 ani.Deci il prefer.
E mult mai stufos si arata si mai bine.

| DianaDiii1761b a răspuns:

Poi as prefera bradul artificial...
Te tine mai multi ani, nu dai banii fiecare an pe unul natural...
Se impodobeste mai usor. Mai greu e la asamblare dar ce sa faci. Mai bine te fortezi o data pe an sa-l pui, decat sa-ti cheltui banii o data pe an laughing

| Rebeeca17 a răspuns:

Sincer imi place mai mult bradul natural pentru miros,dar acasa am brad artificial,nu face mizerie, arata mult mai bine, nu mai trebuie sa mergi sa-l cumperi in fiecare an.tu ce brad preferi? :*

| TheLittleButterfly explică (pentru Rebeeca17):

Imi place cel natural, dar tot artificial am si eu big grin Dai o groaza de bani acum ca sa iti iei un brad natural cat de cat frumos.

| irisukka a răspuns:

Artificial.tine mai mult