| Raluca591 a întrebat:

Prietenul meu a dat cu solutie pentru gandaci peste aragaz(inclusiv pe ochiuri) fara sa stie ca nu e ok. Am sters cu un servetel foarte bine suprafata, chiar si sub fiecare ochi, insa imi e frica sa aprind aragazul. Poate fi o explozie?

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Pai in principiu daca cineva da cu spray de gandaci si apoi cu o sursa de foc... cam face flama. Daca este legat la o butelie fara ceas sau daca este direct la centrala de gaz iar aragazul nu este unul foarte performant si ar avea pierderi de gaze... cine stie ce se poate intampla happy Persoana respectiva a intrebat pentru ca isi facea griji.

8 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E ok, substantele inflamabile din spray s-au evaporat instant, nu explodează nimic.

| sierra1 a răspuns:

CE are explozia cu soluția de gândaci? Nimic!

| DoarBogdan a răspuns (pentru sierra1):

Aproape toate solutiile de gandaci sunt inflamabile.

| sierra1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Așa și?
de ce ar exploda aragazul, n-am ințeles

| sierra1 a răspuns (pentru DoarBogdan):

Asta e similară cu muuuulte intrebări de pe aici, in genul: "mi-a picat un fir de păr de pe picior, ar trebui să fiu ingrijorat?"

| DoarBogdan a răspuns (pentru sierra1):

Pai in principiu daca cineva da cu spray de gandaci si apoi cu o sursa de foc... cam face flama. Daca este legat la o butelie fara ceas sau daca este direct la centrala de gaz iar aragazul nu este unul foarte performant si ar avea pierderi de gaze... cine stie ce se poate intampla happy Persoana respectiva a intrebat pentru ca isi facea griji.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca ai spalat foarte bine este ok. Lasa asa cam 1-2 ore sau pana maine dimineata si apoi poti sa il aprinzi linistita.

| Alinailies a răspuns:

Spala bine, nu are de ce sa explodeze, singura problema o sa fie atunci cand dai drumu la araga, o sa miroasa urat din cauza sparay-ului dar bu explodeaza nimic.
Deschide geamul sa se aeriseasca.

| macintosh a răspuns:

Spala cu un burete umed cu apa de mai multe ori apoi da drumul fara griji