| Tudyrcea a întrebat:

Recent am descoperit musuroaie de cartita in gradina casei. Am reusit sa o gonesc un timp cand am tuns iarba( masina face mult zgomot ) dar a revenit. Ideii cum sa scap de ea?

Răspuns Câştigător
| Roby67 a răspuns:

Daca a revenit dupa ce ai tuns iarba inseamna ca are ce manca, adica viermi si melci. Deci daca vrei sa scapi de cartita cel mai indicat este sa o lasi in pace pana va manca toti daunatori din gradina ta si va pleca singura. Sa nu cumva sa folosesti otrava impotriva ei, pentru ca ea ajuta mai mult gradinei tale decat distruge.

6 răspunsuri:
| smooky a răspuns:

Pui pesticide big grin

| mihaibrasov a răspuns:

Pui un borcan de muraturi (cat de mare poti) ingropat cu deschiderea la suprafata pamantului si il acoperi cu o foaie de hartie si putin pamant. Il asezi cam langa musuroaiele alea pe unde umbla cartita. In cateva nopti sigur o sa o gasesti in borcan (din borcan nu poate iesi, ca nu se poate prinde cu ghearele). Dupa care vorbesti cu ea si o faci ciorba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu v-ati dat seama. El se lauda ca are cartita. happy

| icsulescu a răspuns:

Tatal meu are un aparat cu ultrasunete. Functioneaza pe baza de baterii. L-a cumparat cu 100 si ceva de lei.
Mai sunt si niste pastile: http://www.daky.ro/combatere-cartite.html.

| DanDannn_9120 a răspuns:

Incearca sa pui apa in gauri.asa cred ca merge.

| kristind a răspuns:

Bunica mea uda pamantul bine si ea iese la suprafata. apoi o omoara!