| mircEa_4968 a întrebat:

Retete de salate fara maioneza!? funda celui care imi zice kel mai multe!?

Răspuns Câştigător
| Elial a răspuns:

Salata de vinete:

Ingrediente:

*
1 kg vinete
*
sare
*
dupa gust:
o
maioneza,
o
ceapa tocata marunt,
o
usturoi pisat sau
o
ardei copt, in otet

Vinetele se sterg cu o carpa uscata, se pun intr-o tava si se baga in cuptorul incins.
Se verifica si, dupa 10’, se rasucesc pentru a se coace pe toate partile.
(Se mai pot pregati pe gratar, deasupra jaratecului sau pe o tabla, deasupra ochiului de la aragaz – cea mai simpla metoda si sigura fiind coacerea in cuptor).

Cand s-au copt, vinetele se cresteaza in partea opusa coditei si se lasa sa se scurga. Dupa 10-15’, cand s-au racorit, se curata de coaja, li se taie coada si se toaca marunt cu ajutorul unui cutit. Daca este nevoie, se mai scurge zeama lasata.

Salata se serveste cu ardei copt in otet, maioneza, ceapa tocata marunt sau usturoi pisat.
Ceapa si usturoiul pot fi, de asemenea, combinate si cu maioneza.

Pofta buna!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Toate salatele de crudităţi, vinete, fasole verde, bulgărească, grecească, etc. în care puneai maioneză pur şi simplu nu mai pui.
Poftă bună.
Pa, pa.

| Sara a răspuns:

Http://nicuvar.wordpress.com/2010/01/29/maioneza-dietetica-cu-cartofi/ fa ti salata beuf cu atfel de maioneza, doloeste ulei de masiline, nu e deloc gras.
Pai, uite ce salate fac eu cu dressing de iaurt. dressingul de iarut difera de perefrinte, fac si cu castravete, usturoi sau mararcauta pe net dressingurile astea care sunt delicioase.Salatele ar cam fi urmatoarele:
1.Salata de ton (fara dressing de iaurt)1 conserva de ton maruntit in ulei 170g... 336c al
100g morcov ras prin razatoare... 41cal
100g ceapa rosie taiata cubulete mici... 39 cal
100g rosii taiate tot cubulete mici... 18cal
100g ardei gras rosu taiat cubulete mici... 31cal
Otet (o lingurita)- la alegere pentru ca la asa o cantitate caloriile intrata la canttate neglijabila.
Toate aceste ingrediente se amesteca frumos si armonios intr-un bol si salata e gata de savurat.
Asadar avem un total de 465 calorii si 25 de carbohidrati, dar avand in vedere ca reteta este pentru 2 portii (asta in caz ca mai exista vreun pofticios prin preajma) avem un total de 227, 5 calorii si doar 12, 5 carbohidrati pentru o singura portie

2.Salata de piept de pui cu paste
Ingrediente reteta
400 g paste (spirale), de preferat in 3 culori, 1 piept de pui, o cutie de porumb dulce, o cutie mica de mazare, 3-4 linguri de maioneza, 1 cutie (200 g) de iaurt cremos
Mod de preparare (timp estimat: 20 min, complexitate: redusa)
Se pun pastele la fiert in apa clocotita, cu sare sau vegeta. Dupa ce au fiert, se scurg si se pun in vasul in care se va prepara salata. Intre timp, se taie cubulete mici pieptul de pui si se prajeste in ulei sau unt, cu vegeta si piper. Cand este gata, se scurge si se rastoarna in vasul de salata. Se adauga mazarea si porumbul, maioneza si iaurtul, piper si, daca mai este nevoie, sare si se amesteca.
Mod de servire
Este delicioasa imediat dupa preparare, dar poate fi servita si in ziua urmatoare, daca este pastrata la rece, iese si fara maioneza.
Se zice ca pastele ingrasa, nu e deloc adevarat, ingrasa ce pui in ele, sosurile, cascavalul.
3.Salata cu piept de pui si cruditati
Varza, ceapa, rosii, catravete, ardei, piept de pui la gratar, dressing de iaurt deasupra, daca nu vrei sa folosesti maioneza dietetica.

4.salata de vinete.
Vinete coapte, si maruntite ori pe tocator ori la mixer, tai ceapa marunt, le amesteci cu mixerul pana au o consistenta cremoasa, pui ulei si zeama de lamaie. Nu uita sa amesteci ceapa cu sare. e SUPER! mERGE CU ROSII SI alte legume de vara.

5.Ingrediente: 1 portie
- 200g varza
- 1 morcov mic
- marar

Dressing:
- 4 linguri iaurt
- 1 ou fiert tare maruntit
- chilly(boia dulce sau iute dupa cum preferi)
- sare
Se rad varza si morcovul
Se amesteca cu dressingul

6. salata indiana de pui
Ingrediente:

200 de grame de piept de pui taiat in bucati mici
100 ml iaurt degresat
1 lingura de curry
1 lingura de suc de lamaie
1 catel de usturoi presat
200 de grame de orez
2 linguri de ulei
1 ardei rosu, taiat in fasii
1 ardei verde, taiat in fasii
1 ceapa rosie
2 linguri de stafide
sare, piper

Amesteca iaurtul, curry-ul, sucul de lamaie si usturoiul, pune bucatile de pui peste si amesteca bine. Lasa sa stea la marinat ca. 30 de minute. Intre timp fierbe orezul.
Caleste carnea de pui impreuna cu sosul aprox. 10 minute sau pana se simte ca puiul este bine patruns. Adauga ardeii si mai lasa pe foc inca 5 minute.
Amesteca orezul cu stafidele si pune si sarea. Adauga orezul peste pui si lasa-le inca 5 minute pe foc pentru a se omogeniza.
Asta, ultima nu am incercat o e de pe net, dar chiar am s-o fac. Cateva din celelalte sunt cu copy paste din lipsa de timp, dar sunt incercate, garantat sunt bune! Sper ca te am ajutat!

| Nastia a răspuns:

Salata de rosii, de salata, de cartofi fierti.

| d33a a răspuns:

De rosii, varza, salata, castraveti, de fructe happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-ne fetita ca esti praf.
Du-te si impusca-te la felul cum scrii zici ca ai 10 ani. De fapt chiar ai.
Idiot Kid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

EMo
Lasa-ne fetita ca esti praf.
Du-te si impusca-te la felul cum scrii zici ca ai 10 ani. De fapt chiar ai.
Idiot Kid.

| smecherita_4821 a răspuns:

Vai...sunt sute... ia-ti o carticik despre salate fara maioneza sunt cat lumea si nu cost cine stie ce