| vodka020202020 a întrebat:

Roșiile trebuie copilite obligatoriu? Sau fac fructe și fără copilire

6 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Se copilesc tomatele cu port indeterminat, adica cresc asa ca un singur fir si pus pe sfora, pe sirma. Tomatele determinate, cu port determinat, adica care cresc sub forma de tufa nu se copilesc deloc.

Cele care se copilesc trebuie sa o faci, pentru a obtine fructe mai de calitate, cit si pentru ca planta sa se sustina pe acel arac, sfora, pe ce este sustinut.

Tomatele cresc pe pamint sub forma de tufa, sau sustinute, in pozitie verticala, caz in care se copileste.Cam despre asta este vorba

| gabicoo a răspuns:

Fac dar vor fi multe și nedezvoltate. Și nu se vor coace normal - se vor "fierbe" și nu vor avea gust.

| ReddY25 a răspuns:

Eu așa procedez

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuiesc copilite

| popapopica a răspuns:

Trebuiesc copilite. Desi fac fructe si pe acele crengi, radacinile nu vor avea putere sa hraneasca intreaga planta. Si s-ar putea sa nu recoltezi nimic.

| noelnoel a răspuns:

Eu nu le copilesc niciodata, si se fac adevarati "copacei".
doar curat ce se usuca.
dar... majoritatea le copilesc.
este o chestiune mai mult de preferinta.
unii elaboreaza teorii complicate.
in realitate, e alegerea ta.