| B27VIP a întrebat:

Sa va vad...am 2 baieti de 10 si 8 ani...care vor sa aiba grija si ei de
1.perusi(papagali)
2.broscute (testoasa cu tample rosii)
3.acvariu cu pesti

voi ce-mi recomandati? detalii,... funda cu siguranta.
va multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

Am acvariu cu pesti, sincer pestii in general nu sunt foarte interactivi dar sunt dragalasi, am 3 carasei aurii dar sunt pretentiosi la apa si spatiul din acvariu, in ciuda imaginii formate ei nu pot trai intr-un bol de sticla! au nevoie de spatiu si de o filtrare buna a apei. Acvariul meu are 40L si 3 carasi sunt cam suficienti. Totusi daca ar fi sa mai aleg odata intre tipurile de pesti as alege tot carasii deoarece sunt mai mari si au mai multa personalitate decat restul happy parerea mea ca sunt cei mai interactivi dintre tipurile de pestisori.
Legat de broscute, crede-ma sunt extrem de greu de intretinut, toate au la un moment dat probleme cu ochii, au nevoie de tratament corespunzator, eram mai mare de 10 ani cand am avut grija de ele (2 la numar) trebuia sa le tratez zilnic si una din ele oricum a murit. Toate au problema asta sad dar cand treci de acel prag, daca reuseste sa se vindece, traieste mult si bine doar ca pe masura ce cresc mananca tot mai mult, nu ii mai ajungea hrana cumparata din magazin, trebuia sa ii cumpar peste, carne de vita, facea exagerat de multa mizerie in acvariu, ii schimbam apa zilnic si tot mirosea in camera de la ea sad a trebuit sa o dau dupa cateva luni.
Am avut si perusi multi happy sunt cel mai usor de ingrijit, cu conditia ca atunci cand le faci curat in cusca sa ii aduci in casa, sa nu faci asta in balcon! Nu sunt foarte pretentiosi, nu am avut probleme cu ei dar sunt greu de dresat sa vina la tine sad mi-a luat ceva timp iar daca nu sunt dresati musca destul de rau cand incerci sa ii prinzi in mana laughing. Incearca sa iei un papagal mai mare, este mai inteligent si din cate stiu, mai usor de dresat, eventual rasa Micul Alexandru (Marele Alexandru e foarte inteligent dar si foarte scump). Poate un hamster ar fi o idee buna happy sau un porcusor de guineea. Din pacate toate animalele mor la un moment dat, papagalii de talie mai mare sunt mai longevivi.

9 răspunsuri:
| axton a răspuns:

E un gest frumos din partea lor sa isi doreasca sa aiba grija de o vietate. e un lucru bun pentru ei ca isi pot dezvolta simtul responsabilitatii.singurul risc este ca se pot atasa foarte mult si in cazul pierderii papagalului sau al broscutei pot suferi. O alegere buna ar fi acvariul, pestii se pot inlocui oricand si ei nu vor suferi prea mult.Imi pare rau ca sunt un pic cam pesimista dar de curand nepotica mea si-a pierdut papagalul, i-a murit pur si simplu in brate si a suferit foarte mult. Sper sa iti fie de folos raspunsul.

| Sin a răspuns:

Perusii si broscutele sunt destul de usor de ingrijit.Acvariu cu pesti are nevoie de mult mai multa atentie si nu cred ca o sa aiba ei chef sa le schimbe apa regulat, sa le verifice temperatura, lumina, substantele si oxigenul din apa, etc. E mai costisitor si or sa se plictiseasca repede.In plus, cu un papagal / broscuta te mai poti si juca, sa ii mangai, etc pe cand cu pestii nu prea ai ce sa faci decat sa-i admiri de la distanta.

| marga34 a răspuns:

Buna dimineata.Cred ca pentru varsta lor ar fi greu sa aiba grija de multe animale.Eu a-si incerca pentru inceput cu un papagal nu sunt pretentiosi parerea mea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Recomand broscutele testoase. Sunt mai interactive ca pestii, dar nu galagioase ca papagalii. Nu necesita atat efort de curatenie ca dupa papagali si pesti.
Dar eu le-as lua un catelus.
Si va invit pe lecturirecenzate.ro!

| MrMmmiiikkkyyy a răspuns:

Eu, am avut broasca testoasa si e foarte greu sa o intreti, are un program anume in care sa ii faci curat.[Nu] Un papagal ar fi ideal.ca nu are un program anume sa ii faci curat si.nu necesita multi bani pentru mancare.[mDa] Pesti, ii tineti degeaba numa sa se uite la ei? Ca de luat in mana nu au cum.[Nu]

| Giovanna a răspuns:

happy multumesc, ma bucur cand pot ajuta. Toata copilaria am avut animalute de toate felurile, mai putin catei si ma bucur sa stiu ca pot da altora informatii pretioase dupa care eu tanjeam atunci cand aveam nevoie. happy

| pwp a răspuns:

3.acvariu cu pesti este cel mai potrivit pentru varsta lor!
pa-pa!love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nici una din variante sunt foarte greu de ingrijit perusi pentru ca sunt pretentiosi!
broste nu as recomanda ca musca rau si fac mizerie!
acvariu de pesti te costa enorm si sunt si costisitori
ia-ti un hamster eu am si nu fac mizerie sunt mici si pe placul tuturor SPER CA TEAM LAMURIT!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe micul der ca este foarteteligent
in