| Focasesufoca a întrebat:

Sal,este ok sa ții un akita inu la curte în condițiile astea,deci I primul rand nu doarme în casa în al doilea rand sta legat I lanț în curtea din spate, gen este casa apoi curte apoi casa și i spatele celei dea doua casa este o curte mai mica și acolo plănuiesc sal țin.A, și dimineața trebuie sa merg la liceu asa ca dimineața nu prea ma vad cu el. De la amiaza ma pot juca cu el 1 ora -2 iar după trebuie să-mi fac temele și nu mai dau ochii cu el pan la 5 dar frate-meu poate de la 4. Am auzit ca câinii din aceasta rasa eu multă energie și nu știu dacă ii fac un rău ținându-l în lanț atâta.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In principiu oricarui animal ii faci rau daca il tii in lant.
si da, cainii aia au foarte multe energie, nu stiu ce calitate a vietii ii oferi in lant.

| mihai69 a răspuns:

E inuman ceea ce vrei să faci!

| ioana748 a răspuns:

Saracul cainesad

| Madaxo97 a răspuns:

Nu, in niciun caz nu este în regula să ți un akita în acel mediu, dacă tot nu va sta în casă, măcar îl lăsați liber prin curte, nu vad motivul pentru care să fie ținut în lanț, este un abuz să ți un câine în lanț indiferent de rasă, dacă nu puteți avea grijă de el, și nu aveți timp de el, mai bine nu mai îl luați, decât să îl chinuiți, nu zic cu răutate.

| LisaJulie a răspuns:

Nu ar trebui sa îl ții legat, devine extrem de agitat mai ales la temperaturi ridicate

| Dragobeta a răspuns:

Mai bine nu-l mai cumpara daca nu ai timp de el. Nu e jucarie de plus de care sa te ocupi o ora pe zi, uneori nici atat.