| anonim_4396 a întrebat:

Sal la toata lumea am si eu o problema cat la suta nisip si cat ciment se foloseste la fundatia unui gard? va multumesc

Răspuns Câştigător
| sufletel13 a răspuns:

Pai pentru un gard nu se foloseste numa nisip trebuie sa mai pui aici colo si cateva pietre de marimea pumnului si niste fier beton iar pentru material pune si tu o mistrie la 2 galeti de nisip adica mai exact la o roaba de nisip si pietre pune 4 mistrii (daca vrei te ajutwinking )

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Betonul pentru fundatia gardului trebuie sa contine pietris (nu nisip, pentru acesta nu poate lega fundatia), ciment si apa. Proportia este urmatoarea: la 1600 kg. pietris, se pun 90 kg ciment T 300 si 94 litri de apa, care se amesteca bine pentru a se omogeniza. Adancimea fundatiei trebuie sa fie cu 10 cm mai mare decat zona de inghet, pe timp de iarna, din localitatea in care locuiesti. Aceasta adancime este necesara, deoarece daca fundatia este mai mica si zona de inghet cuprinde fundatia, cand ingheata solul se contracta, iar cand se dezgheata se dilata si atunci gardul poate sa-si schimbe pozitia, adica el se misca si nu este de dorit acest lucru. talpa fundatiei gardului trebuie sa fie sub adancimea de inghet. Pentru partea de fundatie din afara (care iese din pamant), este necesara sclivisirea cu mortar de ciment si se niveleaza cu spaclul. Spor la munca.

Bula
| Bula a răspuns:

O parte de ciment la 3-4 parti nisip cu pietris.
Introduce in cofraj si bucati lungi de fier pentru a-l tine mai bine laolalta!

| dalea a răspuns:

Pentru ceea ce ai nevoie daca nu dispui de o betoniera pentru a prepara amestecul poti proceda astfel:pui 5-6lopetri de balast, nu nisip, si o lopata de ciment si tot asa pana realizezi o "masa" care se poate amesteca usor atunci cand pui apa.Astfel este mai usor de uniformizat amestecul.