| Alexu420 a întrebat:

Daca vreau sa dau cu lavabila in casa, trebuie sa dau intai cu amorsa?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! Amorsa pentru vopseaua lavabila are rolul de a reduce absorbtia suprafetei de vopsit si de a marii gradul de aderenta a vopselei lavabile

http://despreglet.blogspot.ro/......tilor.html
O seara buna!

5 răspunsuri:
| ianacristian a răspuns:

Procedeul tehnic corect:
1.pt degresarea peretilor speli peretii cu apa si sapun de casa (de ala de pe vremea bunicii, gasesti in piete la tarani0, apoi dupa ce s-au uscat unde apari fisuri sa se cojeste lavabilul precedent,dai os si faci reparatiile necesare,apoi dai o amorsa de aceeasi natura cu lavabilul(ex: dai savana,cumperi amorsa savana,pentru ca se face reactie chimica, si daca dai altaamorsa e posibil sa apara pete, mai ales daca dai o culoare pe pereti), apoi dai lavabil, dupa ce, in prealabil, ai smilgheruit zonele reparate.asta daca vrei s aiti iese lucru bun.NOTA:AMORSA NU FACE NICIODATA RAU.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ar fi trebuit sa specifici si ce ai acum pe pereti.Si atentie la amorsa, in unele cazuri, face mai mult rau decit bine.

| dexter7 a răspuns:

Obligatoriu intai dai cu amorsa. o lasi sa actioneze minim o ora si apoi vezi daca pe perete se umfla stratul de vopsea ce il ai. Daca se umfla atunci trebuie ras peretele pentru ca mai mult ca sigur o sa iti sara toata lavabila ce o sa o dai in scurt timp. Daca peretele E tot cu lavabila daidoar cu amorsa si chiar ai putea sa bagi putin din vopseaua(cam 20-30 %) ce vrei sa o aplici in amorsa. Lucrez in renovari interioare din 2001 si cunosc foarte bine aspecteleastea.

| strazi1 a răspuns:

Mai intai trebuie sa smirgheluiesti putin peretii, sa deschizi porii big grin

| Cristi83tm a răspuns:

E indicat sa dai si cu amorsa, sau se poate da cu tifel diluat cu apa, lucru care se mentioneaza si pe ambalaj. Eu am pus amorsa si in tifel, si am dat ca prim strat pe perete tot cu amorsa. Asa are aderenta foarte buna!