| WithoutName123456789 a întrebat:

Salut,am inchis centrala pe gaz din apartament, si dupa ce am plecat de acasa m-am gandit daca nu se vor sparge tevile din cauza temperaturilor scazute.Mentionez ca centrala se afla intr-un balcon inchis cu geamuri termopan si nu voi putea merge in apartament decat dupa o saptamana.Ce credeti, exista riscul sa se sparga?

14 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu, nu se vor sparge.

| relian a răspuns:

Apa din sistem nu are antigel in ea? Daca nu ai antigel, atunci ai putea avea probleme, toata centrala o sa se sparga daca sunt temperaturi scazute, se sparge radiatorul ala din ea si s-a dus de suflet.
Orice teava se sparge daca are apa in ea si temperaturile sunt scazute.La minus 8 grade la teava,se vor sparge,deci acolo linga teava,nu afara.
Cand ai centrala de asta cu apa, si mai este si expusa, ori pui antigel in apa ori pui centrala in casa.
Era bun daca aveai o instalatie fara apa, ce se mai complica europenii, nu mai zic de romani, le place sa se chinuie laughing

| anonimg a răspuns:

Nu ne-ai spus daca ai golit centrala sau nu. Ca daca nu ai golit-o si apoi ii dai drumul cu gheata pe instalatie, atunci este grav. Mai bine sa gasesti tevile sparte decat sa ii dai drumul la centrala cu gheata pe instalatie.
Daca nu ai avut un termometru care sa iti inregistreze temperatura cea mai scazuta pe fiecare zi/noapte, atunci mai bine cheama un instalator ca sa pornesti centrala.

| OctavianSps a răspuns:

Cuprul nu se sparge, iar tevile de pexal sunt izolate in interior deci nici vorba de asa ceva. Craciun Fericit!

| regis a răspuns (pentru OctavianSps):

Cuprul se sparge și nici vorba de izolație pe interior la pexal! Norocul e in temperaturile de toamna.

| OctavianSps a răspuns (pentru regis):

Daca nu cunosti mai bine nu.

| regis a răspuns (pentru OctavianSps):

Ghinion, cunosc.

| OctavianSps a răspuns (pentru regis):

Si de ce simti nevoia sa te contrazici cu cineva care nici nu te-a bagat in seama.

| regis a răspuns (pentru OctavianSps):

Pai tocmai că mă bagi in seama, deși nu simt nevoia asta. Și de contrazis mă contrazic doar cu prostii, pentru că urăsc prostia.

| mihai69 a răspuns (pentru OctavianSps):

Ba se sparg foarte fain și țevile de cupru, și alea de pexal. Și nu vorbesc din auzite, ci din practică.
Bafta celui care a pus întrebarea este că în zonele ce nu sunt chiar la munte din țară, în următoarele zile nu vor prea fi temperaturi medii în zona înghețului.

| OctavianSps a răspuns (pentru regis):

Mersi, apreciez, esti un om foarte educat desi lucrezi din cate ai spus la munca de jos.

| regis a răspuns (pentru OctavianSps):

Cu plăcere, oricând.

| relian a răspuns (pentru OctavianSps):

Nu te mai baga in sama, ori sa dai raspunsuri gresite.Tot ce ai spus e gresit.
Tevile de cupru se sparg mai usor decate cele din otel, asta daca nu stiai.
Tevile din pexal sau ce mai spui tu nu-s izolate termic pe nicaeri, vorbesti sa nu taci.

| LorenzoRon a răspuns:

Salut, Without.

Fii linstit, nu vor fi temperaturi atat de scazute saptamana viitoare, incat sa-ti inghete tevile.

Astfel de situatii se intampla pe pe la -10 grade, ceea ce n-o sa intalnesti. Si mai ales ca ai spus ca ai inchis termopanele.

Bucura-te de sarbatori si nu-ti mai face probleme.