| Quadd a întrebat:

Salut.am o intrebare pentru voi.am acasa o vita de vie, am avut un suport din lemn, facut pe 6 pari din lemn cu leturi deasupra.
nu de mult lemnele aratau destul de rau si m-am gandit sa le schimb, in loc de cei 6 pari de lemn am pus conducte de fier, iar sus am schimbat tot dar a ramas tot lemn.problema ar fi urmatoarea:conductele care le-am pus nu sunt aceeasi dimensiune, unele sunt mai groase, unele sunt mai subtiri.chestia este ca, conductele le-am avut acasa si am zis ca nu are rost sa cumpar la aceeasi dimensiune.Ce as putea sa pun sa le fac pe toate de aceeasi dimensiune? normal ar trebui sa iau ceva conducte de plastic sau ce sa iau sa pun peste acele conducte? Dati-mi un sfat va rog frumos....Va multumesc anticipat

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

E aiurea sa pui niste conducte de plastic peste ele. Vor avea aceeasi grosime, dar tot carpeala e. Lasa-le asa, te asigur ca nu iti strica in niciun fel peisajul, iar functional isi fac treaba si daca au alte dimensiuni. Daca era vorba de o curte superamenajata, unde ar fi stricat echilibrul estetic, era cu totul altceva.

| Mihaela1964 a răspuns:

Dupa cate-mi dau seama te derenjeaza estetic grosimea diferita a stalpilor pe care se ridica via; dar nu arata rau deloc,iar cand via va fi verde diferenta se va sesiza si mai putin. Daca nu-i suporti, pur si simplu inlocuieste-i pe rand, cand ai timp si bani, nu mai cheltui banii pe teava de pvc, va arata cam la fel(parerea mea).

| nkd a răspuns:

Daca ai putea atasa si un link catre o poza, sa ne facem o imagine cat mai clara?

| Quadd explică:

Poza

[url=http://www.freeimagehosting.net/......img][/url]

in aceasta poza am marcat cu rosu doua conducte.nustiu daca in poza se vede diferenta dar in realitate conducta care este mai aproape este mai subtire si cealalta este mai groasa si este din doua bucati.
Chestia este ca eu vreau sa pun ceva de ornament pe ele ca sa aiba acelasi diametru toate conductele nu una sa fie mai subtire si una mai groasa.Va multumesc si astept un raspuns.
Numa bine

| Quadd explică:

M am hotarat si pana la urma o sa le imbrac in lemn, le fac patrate.Imediat o sa incep si lucru pe langa vie, o sa indrept pe jos, o sa pun gazon, etc.si de aia ma gândeam ca trebuie neaparat ceva pe ele, si pana la urma m-am hotarat.As mai avea o intrebare, pe tulpina vitei de vie, de la pamant si cam pana la1.5 metri inaltime a aparut ceva verde care cade foarte usor daca dai cu mana, cineva a zis ca s-a facut de la apa sau ceva de genu.ce sa fie oare? va multumesc anticipat

| Quadd explică:

Http://i61.tinypic.com/2im9ez7.jpg
am incercat sa fac un desen.
Sper sa intelegeti cat de cat ce am incercat sa explic acolo.o sa fac si niste poze la solar sa intelegeri mai bine