| MihaiB2001 a întrebat:

Salut! Am o motocositoare de 5 cp pe benzina plus ulei. Motorul clasic în 2 timpi. Este noua. Are doar 3 ore de funcționare. Am o problema și vreau sa știu cum as putea rezolva. Mi se pare ca mănâncă cam mult carburant, da cu foarte mult fum albastru și la eșapament este foarte mult lichid negru. Cum as putea sa remediez problema? Dacă as regla carburatorul ar fi o soluție?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ti se pare, atunci este doar parerea ta, ori atit consuma.Asa de calci esti? Doara nu tai hectare de iarba toata ziua sa spui vai consuma mult.
Scula aia este asa doar sa tai iarba pe linga borduri, pe linga gard, pietre, pentru asta este facuta, nu sa dai cu ia toata ziua laughing te ia bitu daca ai cosi cu aia ore.

Legat de fum albastrru, vorba cuiva pe aici, poate nu ai facut amestecul ala corect, ai pus prea mult ulei.

Nu trebuie sa reglezi tu nimic, reglare mai bine ca cea facut de fabricant nu poti face.Nu te baga acolo, dupa cine stie ce so mai intampla.

Vezi daca ai facut raportul ala benzina/ ulei corect. De este in 2 timpi, aia e buna, sculele astea cu fir, care le folosesti asa cum am aratat, sau doar pe linga casa, de astea is bune 2 timpi nu 4.Pt ca le poti controla, poti controla mai bine turatia din acceleratie comparativ cu cele in 4 timpi.

Daca este noua, nu umbla la ea, eventual mergi, sauna pe cei de unde ai cumparat-o, trebuie cumva sa fie in garantie, asa ca nu umbla tu la ea, sa nu spuna aia ca tu ai facut ceva.

| KovacsB a răspuns:

Am luat si eu o chinezarie ruris dar vreo doua plinuri i-am facut doar rodaj.Ca orice chinezarie este grea si consuma foarte mult.
Poate ai facut amestecul cu prea mult ulei.
Daca folosesti ulei ieftin poti sa pui 4% daca ai ulei bun stihl merge 2%.

| MihaiB2001 explică (pentru KovacsB):

Folosesc doar ulei stihl chiar dacă motocoasa este ieftina