| SamyRuben a întrebat:

Am o planta care acum iarna i-a cazut frunzele, oare o sa moara? Tulpina ei nu s-a uscat! Si deaca va mai trai cum trebuie sa o ingrijesc pe perioada iernii?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| TheGhestNo a răspuns:

La unele plante asa se intampla, cum ar fi orhideea. Florile si frunzele ei cad iarna si cresc inapoi primavara. Deci nu este nici-o problema.

3 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

In general florile de casa/de apartament nu le cad frunzele.
Le cad daca nu au lumina suficienta.
Incerca sa o pui intr-un loc unde are multa lumina, caldura suficienta ( peste 10 grade) si pus apa cat sa fie pamantul umde ( nu ud, ca o sa putrezeasca radacinile).

| floryn1993 a răspuns:

Caldura sau la temperatura camerei, nu prea cald

| delia26 a răspuns:

Buna SamyRuben! In primul rand, florile nu sunt identice. Unele au nevoie de mai multa lumina, altele de mai putina; unele doresc mai multa apa, altele nu trebuie sa aiba solul prea umed, etc. Daca mi-ai putea spune numele florii eu sunt sigura ca te-as putea ajuta.