Întrebare recomandată | valentinagache a întrebat:

Am o problema la centrala saunier duval semia si anume ca atunci cand opresc incalzirea si folosesc apa calda la robinet intra foarte des in avarie. Aceeasi problema se intampla si cand este pe o treapta mica la incalzire, gen 1 (gradatiile butonului sunt pe trepte nu pe grade). Si presiunea in barometru este foarte mica (sub 1). Poate fi cauza de la presiunea de pe instalatie? Sau ceva supape defecte?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Presiunea in manometru (nu barometru) trebuie sa fie intre 1 si 2. Undeva sub centrala trebuie sa fie un robinet de umplere. Cand centrala este rece incearca s-o umpli pana la 1, 5. Faptul ca intra in avarie este din cauza debitului de gaz. Cheama pe cineva sa ti-o regleze.