| andreiboss31 a întrebat:

.am si eu o intrebare pentru a planta cartofi terenul trebuie sa fie bogat in potasiu.si as dori sa stiu ce insrasaminte naturale care sunt pe baza de potasiu. Daca dau prin gradina cu nitrat de potasiu ii face rau?(ma refer la teren)

3 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Nitratul nu este natural. Hotareste-te. Cel mai bun ingrasamant si cel mai natural este balegarul. Daca vrei productie pentru vanzare, poti pune orice, cum fac si astia cu UE, de-l ti pe cartof in camara pana la anul' si neam sa incolteasca, in schimb incolteste ficatul cand se chituie sa faca fata la toti nitratii si nitritii. Iar daca mananci tu si te respecti pui balegar.

| prisacarul56 a răspuns:

Noi folosim pe langa balegar si ingrasamantul comlex NPK(azot, fosfor, potasiu), ajuta mult.

| thetraveler a răspuns:

Daca dai cu substante chimice in special nitrat de potasiu faci un mare rau. pe moment crezi ca iti creste recolta dar de fapt asta duce la acidifierea solului si trebuie sa adaugi amendamente si prin urmare cheltuieli in plus.ingrasemintele organice de tipul balegarului de cai(este cel mai echilibrat in privinta elementelor potasiu fosfor si azot)gainatul de pasare (o concentratie mai mare de azot si potasiu) compostulde gradina cenusa de lemn sunt mult mai recomandate decat ingrasemintele chimice.in plus solurile din Romania sunt bogate in potasiu asa ca iti faci griji degeaba.