| Xander112 a întrebat:

Are cineva fosa septica sau cunoaste pe cineva? Vreau cateva informatii despre alea de se ingroapa. Sunt de la tara si nu am canalizare. Momentan suntem 6, dar avem des musafiri.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Fosele alea sunt de 2 tipuri, ambele se ingroapa in pamant, normal ca doara nu pui fosa deasupra solului laughing.
Am zis is 2 tipuri de fose septice,una cu evacuarea apei prin infiltratie si ailanta cu pompa.
Acu tu alegi de care vrei, intrebi de preturi, intrebi la aia care vand fosele alea, spui cate persoane sinteti, sa stie aia ce sa iti dea ca marime.
O fosa genu asta nu se goleste decat peste cine stie la anul si la multi ani, peste 15 -20 de ani.Sint fose din material plstic sau din beton.
Cel mai indicat este sa cauti o firma care vinde asa ceva si sa te informezi mai bine la aia.
In cazu fosei cu pompa, acolo inauntru ai o pompa care scoate singura apa cand depaseset un anume nivel.Stii ca fosele au compartimente de decantare si undeva intr-un compartiment ajunge apa limpede, ei aia este evacuata cu acea pompa automat.Se evacuiaza afara unde se pune ceva aspersoare, uzi gazonu daca ai si chestii de genul asta.
Fosa ailanta ce evacuaiza apa prin infiltratie, acolo nu ai pompa, la gura de evacuare se minteaza ceva Teava de PVC care apoi se ramifica ca o antena pe o anumita suprafata si la o anume adancime.Acele tevi ramificate au gauri, apa iese si se infiltreaza in pamant prin aceste tevi.
Daca cauti pe net gazsesti, dar cauta in engelza, in romana nu ai sanse sa gasesti mai nimic.
Deci toate fosele se ingroapa, altfel nu ai avea cum conecta canalizarea ta la acea fosa.
Am vazut cineva, specialist zicea ingropi fosa si deasupra instalezi WC laughing pai de aia pui fosa sa faci wc deasupra.Ce idei mai au unia.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fosele prefabricate sunt foarte bune pentru mediu, insa necesita intretinere periodica (pastile bioactivatoare, vidanjare).
Eu ti-as recomanda o fosa septica de beton cu 3 compartimente si o pompa de apa murdara, cu care poti goli ultimul compartiment. Nu e cea mai ecologica soluție, dar daca tii la asta, o poti vidanja.
Proiectarea si executia e simpla, te ajuta google.

| darrio2007 a răspuns:

O cumperi, o ingropi in pamant, deasupra faci toaleta(wc) si gata. Cand se umple, dupa cativa ani, ori chemi o masina de vidanjare ori faci acelasi lucru, dar in alt loc. Pentru ca spui ca nu ai canalizare.

Răspuns utilizator avertizat