| mispis a întrebat:

Ce e da facut in cazul unei sobe infundate? Ma refer cum se desfunda? Si daca faci focul in ea, asa infundata, ce se poate intampla? Dar daca o desfunzi si apoi faci focul, se poate intampla ceva rau (intoxicatii cu carbon, etc)?

7 răspunsuri:
| csintalan a răspuns:

Depinde din ce este construit cosul, caramida, fier tip teava, aliaj, ...Nu poti aprinde focul in ceea infundata, in ceea desfundata se aprinde focul, ...alceva?

| DeathLord93 a răspuns:

Nu te juca cu asa ceva straight face
O soba infundata poate provoca incendii deoarece nu mai are unde sa elimine gazele acumulate care in mod normal ar iesi pe horn.
Du-te si cauta un cosar pentru a o desfunda sau pe cei de la compania de gaze
Si nu daca e desfundata si faci foc in ea e tot ok

| notsurewhoiam a răspuns:

Pai daca e infundata exista niste tablete pe care le umperi de la magazin le pui in soba si le dai foc si ele desfunda soba dar daca e infundata rau trebuie sa chemi un om care se ocupa de asa ceva si acesta o sa ti-o desfunde. Daca faci focul asa infundata o sa iese fum peste tot iar dupa ce o desfunzi poti sa faci focul linistita ca nu e nici o problema. sper ca te-am ajutat succes

| byovydj a răspuns:

Sall
-pai normal ca trebuie desfundata
-este infundata cu scrum se descide o placa de la ea (o placa care este pusa pentru a se desfunda ) si se scoate scrumul din soba
-daca este infundata facul sar aprinde greu sau nici nu se va mai aprinde
-daca este curatinta si se va face focul iva fi ca si cand soba ar fi nou nouta daca este vant ar putea sa iasa fum dar nu schiar asa de rau sa te intoxici
ai grija de tine succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu unu mai putin o sa ramina. nu e adevarat?

| gebeleizis a răspuns:

Baga coji de cartof peste foc

| Antigudron a răspuns:

Daca faci focul cu soba infundata e pericol de intoxicatii cu fum.
Pentru curatarea sobei de funingine si gudron (smoala aceea) iti recomand Antigudron SR100 - http://antigudron.daky.ro