Întrebare recomandată | Gatejescu a întrebat:

Cine imi poate spune si mie cum pot sa repar o bobina de drujba care nu mai da scantee. mersi mult

Răspuns Câştigător
| kyte a răspuns:

Bujia nu se repara! se inlocuieste. Daca nu mai da scanteie e moarta si trebuie inlocuita. Daca scanteia este slaba ai putea face in felul urmator:o arzi la aragaz un timp pana se incalzeste calamina de pe ea apoi o cureti repede cu o perie de sarma in zona accea unde trebuie sa dea scanteia.Acolo o si arzi la aragaz. Apoi cu un smilger cureti si spatiul acela de 1-2 mm unde ar trebui sa faca scanteie iar daca spatiul este mai mare de 1 mm incearca sa il apropii.Nu uita vorbim de zona care intra in interiorul drujbei nu cea unde vine fisa. Daca ai noroc o sa mearga.

10 răspunsuri:
| xXkenzorXx a răspuns:

In primul rand nu este o bobina, ci o bujie. De reparat nu prea ai ce sa repari la ea, decat sa o cureti de calamina ( de depunerile de pe contactele care dau scanteia)...
Acest lucru il poti face cu niste smirghel fin sau o perie de sarma...
Bafta!

| darrio2007 a răspuns:

Va trebui sa o inlocuiesti.Este capsulata.Nu se poate repara.Mergi la Bricostore si ai sa gasesti.

| Arthur a răspuns:

Poate să nu dea scânteie şi dacă este mărit întrefierul ca poziţionare pe suport. Verifică şi reglează din şuruburi distanţa folosind o folie de plastic mai rezistentă ca distanţier, de grosime corespunzătoare, pe care o scoţi după strângerea şuruburilor.

| Arthur a răspuns:

Revin cu o lămurire suplimentară - o bobină simplă se poate defecta doar în două moduri : prin întrerupere sau spire în scurt.
Dacă este întreruptă se poate verifica cu un aparat de măsură pe scala rezistenţelor.
Dacă este cu spire în scurt se observă izolaţia afectată pe porţiunea respectivă : crăpături, umflături, carbonizări mai mult sau mai puţin evidente cu schimbarea culorii pe acea porţiune.

| LIN2010 a răspuns:

Nu se repara, se inlocuieste.Respecte

| diverse a răspuns:

Nu ai ce sa repari la ea mergi reprezentanti cel mai bine si daca e in garantie tio schimba gratis daca nu o cuperi pe bani si poti si tu so inlocuiesti cu o chie in forma de stea
sper ca ti-am fost de ajutor

| GabiTanase a răspuns:

Probabil ai accelerat in gol cu drujba oprita si s a udat capul bujiei arde i capu cu o lampa si vezi dupa daca nici asa nu merge e moarta bujia!

| Sadop a răspuns:

Trebuie sa cumperi alta, nu prea poti sa o repari.

Răspuns utilizator avertizat
| Proca_Daniel_1970 a răspuns:

Oameni buni! Omul întreabă de BOBINA de la drujbă. Sunt şi eu interesat de o schemă a acesteia, pentru că nu cred că-i vorba doar de un "transformator ridicător de tensiune indusă" cu primar (bobina cu sârmă groasă) şi secundar (cea cu sârmă foarte subţire - 0, 05mm). Trebuie să mai aibă şi alte elemente şi mă gîndesc la tranzistore de IT sau tiristoare, condensatoare, rezistenţe. O schemă are cineva? Numai aşa, putem vorbi de reparaţie, cei drept va fi o problemă grea, de rezolvat cu izolaţia.