| Sweety27 a întrebat:

Cred ca e al 3-lea site pe care pun intrebarea asta si sper ca macar aici sa am succes in gasirea unui raspuns.
Situatie: am achizitionat un teren de 700 mp si vreau sa-l curat. E putin denivelat, plin de buruieni, chiar si unele plante ciudate inalte de 2m, dar si iarba uscata culcata la pamant. Vreau ca anul viitor sa fie curat, cu iarba crescuta frumos.
Intrebare: Ce ustensile trebuie sa folosesc, cand, cum, ca sa imi curat terenul si sa fie nivelat? Nu doresc sa folosesc solutii chimice si as vrea sa-mi spuneti ce unelte trebuie sa-mi cumpar. Multumeeeeeesc

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

O motocoasa cu disc ar fi ideala pentru curatat buruieni. Merge si cu sapa, dar necesita efort. Si nu e nevoie de ploaie, dimpotriva, e mai bine sa faci asta cat pamantul e uscat. Daca te incapatanezi sa nu folosesti erbicide, care sunt solutia ideala, rapida si imediata, la primavara uda bine si acopera terenul cu o folie neagra. Dupa doua saptamani poti semana gazonul.
Pentru nivelat trebuie un buldozer cu lama, daca intr-adevar denivelarile sunt pronuntate. Daca nu merge si cu plug+disc, sau chiar cu harletul si grebla. O solutie ar fi sa aduci o masina de pamant de calitate (eventual mranita) cu care sa nivelezi tot terenul, iar in acest fel vei stimula mult si gazonul.
Ramasitele de buruieni vor disparea in mare parte daca tunzi gazonul des (1-2 ori pe saptamana).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Un buldozer sa-l niveleze daca nu cu sapa, lopta, cazmaua si grebla.

| express11 a răspuns:

Coasa,iar pentru nivela iti trebuie un utilaj, buldozer.

| mont a răspuns:

Pai ai nevoie de coasa, secera, sapa, lopeti, furca. Eventual pentru a fi totul mai rapid poti apela la o motocoasa.

| Georgemy2 a răspuns:

Mai intai ai nevoie de persoane care sa te ajute, dupa, de o coasa, secera. Dupa ceva cu ce sa nivelezi pamantul, un buldozer poate, si poti seman iarba daca vrei

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Primul Pas ar fi :Ararea acestui teren.
Pasul 2big griniscuirea.
P.S:Unde are denivelarii incerca sa faci cu plugu sa fie egal, sa-l bagi m-ai afund. Daca nu ai gasit in 24 de ore nu ai gasit o solutie, o sa intreb un specialist in agricultura.Bafta

| Sweety27 explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Pot sa-l ar fara sa-l curat de buruienile alea mari inainte? Sau il ar abia dupa ce strang buruienile manual?

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns:

Depinde ce buruieni, ce fel de soi, ca sunt buruieni cu radacina in pamant foarte mare. Si greu faci manual, doar cu solutii chimice, dar nu ti-as recomanda... Daca incerci cu coasa nu prea are rost pentru ele cresc la loc, doar daca ai incerca toamna. :d. Bafta

| Sweety27 explică (pentru Sucigan_Razvan_1999):

Nici nu imi doresc sa folosesc solutii chimice. Repet: coasa nu pot sa folosesc pentru ca iaba e mare si culcata la pamant. Cat despre buruienile alea inainte de 2 m nu e mai bine merg sa le tai de la radacina cu ceva unelte (sapa/ harlet)?

| Sucigan_Razvan_1999 a răspuns (pentru Sweety27):

Nu prea cred. Buruienile cresc repede si nu o sa te pui sa sapi in jos 2 m.Am citit raspunsul lui regis si e unu ajutator dar te recomanda sa dai cu chimicale si nu prea are rost pentru ca :ai dat cu chimicale dar anul vitor vor aparea:-d trebuie sa ai mare grija, acel pamant e ca organismu nostru daca ii dai multe medicamente cedeaza, daca ai grija traieste, Bafta.big grin

| Sweety27 explică:

Nu merge varianta cu coasa. pentru ca iarba e uscata rau de tot si e culcata la pamant. Vreau dupa o ploicica (ca sa se inmoaie pamantul) sa merg acolo si sa tai manual buruienile alea. Deci imi trebuie: sapa, lopeti, grebla. Ok. Dupa ce termin de-l curatat de buruieni, voi chema pe cineva sa-l niveleze. Ce utilaj e cel mai bun pentru nivelare?