| anonim_4396 a întrebat:

Salut.Daca ai un apartament/casa(nu stai cu chirie) si un salar de aproximativ 1000 lei poti sta singur? Ma refer la plata facturilor(gaz,net,cartela, curent etc) fara mancare.Pun aceasta intrebare in numele unui prieten care sta in dubii.
P.S:scuze categoria dar nu stiam la ce sa o incadrez

Răspuns Câştigător
| eXtremeAdy a răspuns:

Da se poate, dar pentru asta trebuie foarte bine sa gestionezi banii, sa fii atent la strictul necesar. Eu zic ca poti lua si mancare si alte lucruri, dar desigur nu iti poti permite lux, ci doar asa strictul necesar, important e sa nu prea ai datorii, ca datoriile te infunda din pacate

5 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Si mincarea i-o trimite mama la borcan? Stai singur pina crapi de foame...

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Cred ca se poate daca esti chibzuit.

| numesiprenume0 a răspuns:

Parerea mea este ca daca faci niste economii, da, poti sta singur... Adica sa folosesti minimul

| Shaddox a răspuns:

Depinde de oras, in general nu. Chestia e ca un venit din care poti supravietui singur nu e de ajuns, trebuie sa ai o 'marja de eroare' pusa deoparte in caz de evenimente : amenzi, ti se strica masina, te imbolnavesti, etc. Iarna platesti la gaz peste 600 de lei.

| KodrutZ a răspuns (pentru Shaddox):

Hai nu exagera cu gazul. Daca esti singur nu o sa stai in apartament cu doua camere, stai intr-o garsoniera sau camera de camin, unde cel mai probabil nu o sa ai centrala. Un adult se incalzeste decent cu maxim 150 RON pe luna. Eu la doua camere cu centrala (in condensatie, ce e drept) am platit iarna trecuta sub 300 RON/luna la gaz. Cu o bucata copil mic, etajul 4 si chit ca e izolat, pierderi de caldura mai mari ca la 2 sau 3, media la 21 de grade in toata casa. 21.4-21.8 ziua, si noaptea pe la vreo 20.8-21.2 daca imi aduc bine aminte, ca sa nu zici ca am facut frigul de banii aia.