| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

De o zi doua din zona electrica din dormitor se aude un bazait. Cand o ating acel sunet se opreste.
Ar fii doar un cablu care nu are contact perfect si as putea eu sa strang sau este bine sa sun un electrician

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce inseamna pentru tine zona electrica, o priza sau prelungitor?

| darrio2007 a răspuns:

Poate fi un contact imperfect sau ai vreun alimentator(sau mai multe)de la ce ai tu racordate. Ai grija sa nu iei foc.

| Yuoia a răspuns:

Cand atingi... ce?
Ai grija sa nu faci un scurtcircuit. Cheama electricianul.

| alecstefan a răspuns:

Din doza electrica.
Cand am pus mana pe ea s-a oprit.
Se pare ca pana la urma era un contact imperfect. Am putut reface eu.

| relian a răspuns:

Totdeauna cand auzi ceva genul ce ai descris, ca este priza, ca este o cutie de legatura, inchizi siguranta generala, apoi desfaci si umbli acolo sa vezi ce nu este strins bine, sau ce alta problema ar fi.

De regula un contact slab face acel sunet. Cum am spus daca te pricepi sa stringi un surub, sau un alt tip de conector, o poti face si tu singur, dar dupa ce inchizi curentul de la siguranta generala.

Dupa ce inchizi curentul, inspectezi bine cablurile alea, te uiti sa nu fie arse, daca cum va vezi urme de negreata, de arsura, atunci tai bucata arsa, acea izolatie a firului, si refaci conectia.

Conectiile daca is facute cu conectori cu surub, cu o surubelnita stringi si vezi daca is strinse sau nu, misti si de cablurile conectate la fiecare conector, in caz ca o conectie este slaba cabliu ar iesi de acolo, sau s-ar misca altfel decat alte cabluri strinse corespunzator.

Sa fii sigur ca acolo nu mai ai curent, dupa ce inchizi de la siguranta, ar fi bun daca ai macar un creion de tensiune, ala iti spune daca e totul inchis, desi de regula cand ai scos siguranta generala totu este mort, dar e mai bun sa verifici de mai multe ori, asta pentru siguranta ta.

La fel faci si daca ai o priza defecta, intrerupator si vrei sa verifici ce s-a intamplat, ori sa o schimbi cu una noua.

Sa nu umbli niciodata la curent, fara sa intrerupi de la siguranta, chiar daca esti f priceput si esti singur, singur niciodata sa nu faci greseala dea umbla sub tensiune la cabluri, la prize etc.