| Levaio a întrebat:

Intrebarea aceasta poate nu-i la categoria potrivita, dar totusi vreau sa stiu capsuna este fruct carnos de tip baca sau drupa?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Capsunul are fructul o POLIACHENA, adica mai multe achene prinse pe un receptacul rosu, carnos si comestebil.Acum trebuie sa stii cei aia o achena, cei ala receptacul si ai rezolvat problema.RECEPATACULUL este baza unei flori, acea parte pe care floarea sta.Ai codita, receptaculul acea zona asa nitel bombata si verde de cele mai multe ori.La capsun acest recepatacul dupa fecundarea florii se dezvolta, el este cel care creste si de fapt care este consumat.ACHENA este de fapt fructul propriuzis care adapsoteste in interior o saminta.Deci la capsuna acele fructe (achene) se afla prinse de acest receptacul ingrosat care reprezinta partea comenstibila, fructul fiind numit POLIACHENA, adica mai multe achene.Partea comestibila este numit impropriu fruct, deci avem la capsuna un fruct fals, cel care se consuma.Bine ca sint consumate si achenele (fructele) odata cu partea comestibila.

| relian a răspuns:

Adica achenele sint acele seminte care le vezi pe suprafata "fructului" de capsuna, multe mici prinse pe toata suprafata.