| Levi123 a întrebat:

Salut locuiesc intr-un apartament și am observat ca dupa o ploaie abudenta ca pe partea exterioara catre interior sus de tot sa infiltrat apa in camere,apartamentul nu este izolat,este construit din placi de beton, care ar fi problema?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apa se infiltreazaunde gaseste loc:
- la nivelul superior - prin acoperis
- la nivelele inferioare - intre placile de beton ne-etansate corect SAU
- prin scurgerea apei de la conducte de apa sau canalizare.

Un constructor gaseste usor cauza, prin vizualizare la fata locului.

| Levi123 explică (pentru Bula):

Stau la etaj 1, ce ma sfatuiesti sa fac?

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns:

Daca e sus, inseamna ca apa patrunde pe la glafurile vecinului de sus. Trebuie sa discuti cu el sa-si etanseze glafurile. Si el are umezeala, sub geam.

| LaSteauaCareaRasarit a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Cred ca mai toti locatarii au probleme cu infiltratiile, fiind un bloc vechi.
Se poate merge pe o solutie generala, initiata de Asociatie:
izolare bloc si tencuit fatada.
Cu ocazia asta pot inlocui toti geamurile.
Asta ar creste eficienta energetica a imobilelor, aspectul blocului si implicit valoarea pe piata imobiliara.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Levi123):

Ridici problema la asociatia de locatari

| dullcat a răspuns:

Iesi la exterior si vezi care-i treaba, acum cat urmele de la scurgerile de apa sunt inca vizibile (de obicei vor lasa dare negre pe fatada blocului, daca problema persista de mai mult timp).

| dullcat a răspuns (pentru LaSteauaCareaRasarit):

Sa inlocuiasca toti ferestrele si sa fie identice? Asta e utopie la noi in Romania, intotdeauna se gaseste cineva care spune ca nu-i pasa si/sau chiar nu are bani de asa investitie.