| 2gaby1 a întrebat:

Salut!
Sunt nou in ale grădinăritului,și sezonul acesta am plantat niste ardei iuți (Scotch Bonnet,Habanero Chocolate, Carolina Reaper) dar aceștia nu prea mai cresc.
Cred că pământul nu are suficienti nutrienți, că de udat ii ud.
Îmi puteți spune cu ce sa ii stropesc/ce îngrășământ sa iau? Cum să le dau nutrienții de care au nevoie?

3 răspunsuri:
| Cipi1212 a răspuns:

Poate că sunt soiuri pitice.

| Legoshi1Keenara a răspuns:

La faza cu ingrasamantul. nu iti recomand sulfaul de cupru sau alte substante chimice. Incearca. excrementele/balegalur/gunoiul de grajd de la animale.

Nu am prea multe informatii despre acei ardei dar. este bine ca pamantul sa fie nou si sa il dai cu sapa de mai multe ori, sa lasi ardeii la soare dar nu prea mult, nici sa nu ii uzi prea mult!

Daca mai ai punga de la samanta poti sa te uiti pe spate si sa vezi cantitatile sau produsele necesare si perioadele ( depinde de soiul de ardei ), poti sa cauti si pe google informatii generale despre ei,

Sper ca ti-am fost de ajutor, succes cu ardeii!