| SporeBox a întrebat:

Am un cub rubik cam distrus (nu conteaza de unde). Centrele alb, rosu si albastru lipsesc, se misca foarte greu si prin lipsurile acelor centre se pot vedea suruburile ruginite. As vrea sa incerc sa il repar scapand de rugina (am cautat pe internet si am aflat de metoda de a pune suruburile intr-o pasta facuta din apa si bicarbonat de sodiu si sa le las 10-15 min si dupa sa le frec cu un burete sau o perie moale), sa vopsesc sau sa pun niste stickere in locul centrelor si sa folosesc un spray de la nigrin care il ajuta sa alunece mai bine. Totusi imi e frica sa nu se rupa surubul cand o sa incerc sa il scot sau sa ramana blocat acolo pentru ca nu stiu de cat timp a fost tinut cu rugina pe el dar stiu ca l-am mai tinut si eu cred ca un an asa. Ce ar trebui sa fac sa nu se rupa sau daca a ramas blocat acolo? Stiu ca ar fi mai usor sa imi iau altul dar cubul asta ar fi bun daca nu ar avea lipsurile astea. Nu as vrea sa imi spuneti lucruri de pe internet in care explica despre suruburi cum ar fi cele de la masini (nu spun ca nu vreau de pe internet) dar as prefera sa imi spuneti lucruri pe care le-ati invatat de la tatii vostri daca sunteti copii sau ce ati invatat din experienta daca sunteti adulti. Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

De ce sa te chinui cand poti lua unul original cu doar 65 de lei.

| dannyel86 a răspuns:

Prea multa bataie de cap pentru un cub rubik. Gasesti in comert produse similare, atat ieftine, cat si profesionale, la preturi mai mari.
Rugina se duce si daca freci surubul cu acetona (pe care o gasesti la magazinul de metalo-chimice sau uz gospodaresc).

| SporeBox explică:

Stiu ca pot sa imi iau altul dar nu am nevoie ca am destule. Eu vreau sa il repar doar pentru ca nu am ce sa fac si ma plictisesc