| whatdoyouneed a întrebat:

Asa, daca conectez un stecher cu un cablu atasat taiat de la un aparat de prin casa, pe cabluri o sa vina curent? O sa mearga, zic? Nu ma prea stiu la electrica...si inca ceva, daca as avea un obiect prin care poate circula curent, unde trebuie sa pun fiecare cablu si cum trebuie sa le "lipesc" de acel obiect ca - curentul sa aiba putere maxima(puterea maxima pe care o poate da priza) si sa fie distribuit in tot obiectul? Si e safe daca obiectul e ud(adica imi sare vreo siguranta, se opreste ceva...v-am zis, n-o am cu electrica)? *Nu vreau sa-l ating, stiu ca ma pot electrocuta rau daca e ud*

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Fraza "nu prea ma stiu la electrica" face inutil orice raspuns la întrebările tale.
Daca nu lrea te stii, nu conecta nimic, nu lipi nimic, nu uda nimic. Era o fraza: curentul nu iarta. Intr-o singura secunda te poate ucide sau iti poate aprinde casa.

| whatdoyouneed explică (pentru regis):

Poate ca vreau unul din cele doua efecte negative zise de tine

| laflame a răspuns (pentru whatdoyouneed):

In acest caz ai mai multa nevoie de un psiholog decat de un electrician

| regis a răspuns (pentru whatdoyouneed):

Chiar si in acest caz e mai indicat sa alegi alta modalitate. Daca nu te pricepi, s-ar putea sa iti iasa gresit.

| darrio2007 a răspuns:

Eu zic sa lasi pe altcineva care se pricepe, sa o faca. Esti total pe dinafara la chestiile astea.

| laflame a răspuns:

Astfel de manevre sunt de evitat. Riscurile sunt evidente: electrocutare, moarte, incendierea locuintei. Vorbeste cu o persoana specializata care poate aprecia situatia, sau investeste in alt prelungitor, stecher sau ce ai tu nevoie.

| whatdoyouneed explică (pentru laflame):

Primele doua variante sa zicem ca le vreau, avand in vedere ca "obiectul" sunt eu....cum sa nu-mi dau foc la casahappy?