Întrebare recomandată | Artegor a întrebat:

Salut TPU! Pe creanga unui copac din grădina mea s-a format un frumos stup de albine. Eu înțeleg rolul lor important, dar aș dori, totuși, să scap de acel stup, deoarece albinele blochează activitatea în zona respectivă (nu mai are nimeni curaj să meargă în grădină, de frica înțepăturilor). Cum pot proceda?

Răspuns Câştigător
| minrest a răspuns:

Degeaba au un rol important, la iarna oricum mor. Daca dai stupul unui apicultor, ti-l ia de acolo si o sa fie foarte fericit ca are o familie noua de albine. Sau cu familia aia si cu un stup sitematic pe care il cumparati, puteti sa va apucati voi de apicultura.

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Sună la Asociația Apicultorilor din zona ta să trimită pe cineva să ia stupul de acolo. Chiar îți vor mulțumi!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ori suni unde a spus Mihai ori daca ai o lada speciala pentru albine, poti da cu fum, apoi taia creanga cu totul si o bagi in acel stup. Dar mai bine suni la Asociatie si vine un specialist.

| EclipseXXX a răspuns:

Suni la asociația respectivă, cum sa mai spus.Chiar vor fi fericiți, dar și voi veți fi. Poți căuta și diferite metode de ale scoate, care nu sunt tare periculoase.

| CryssCoco a răspuns:

Gaseste pe cineva care se ocupa cu albinele (apicultura ) el o sa captureze regina si celelalte albine o vor urma este simplu bafta!