| tigru89 a întrebat:

trebuie sa calculez suprafata totala a unei camere mai putin podeaua. Lungimea, latimea si inaltime, care e formula? Dau un exemplu: L=4400, l=3400, h=2500. Vreau sa vad daca unul dintre voi imi poate spune care e suprafata ei si cu formula indicata. Multumesc pentru atentie.

4 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Daca nu vrei volum, atunci poti calcula fiecare perete separat inmultind lungimea 4400 (banuiesc mm) cu inaltimea 2500, totul x 2, si vei obtine 22 de metri patrati, apoi ceilalti 2 pereti de 3400 ori 2500 si obti inca 17 mp, apoi suprafata tavanului care de obicei este egala cu ce a podelei, deci tavanul de 3400 x 4400, rezulta 14, 96 mp, totalul ar fi undeva la 53, 96 - 54, 00 mp, iar daca vrei sa scazi usile si ferestrele camerei calculezi inaltimea si latimea la fiecare, faci suma si valoarea obtinuta o scazi din totalul de 54 mp.Succes

| relian a răspuns:

Ai descoperit cumva America si noi nu stim? Ce tare mai esti, vrei tu sa vezi ca noi vedem ce tare esti tu.Dar ai uitat sa spui ces cifrele alea cm sau mm? Banui ca daca spui ca e camera sint cm, dar oricum cind scrii ceva trebuie sa specifici ce sint acele cifre.Restu oricine stie sa calculeze o suprafata. Daca tu acum ai descoperit asta e bine si mai tirziu decit niciodata.Te inteleg probabil asa de bucuros a fost si Columb cind a descoperit America.Bafta

| Luka杀手的女孩 a răspuns:

Stiu ca era, Lxlxh=>4400x3400x2500=..calculezi tu happy

regis
| regis a răspuns:

MArele maestru Relian isi imagineaza camere de 4400 de cm lungime si 2500 cm inaltime... Da, trebuie sa fii mare savant ca sa deduci ce unitate de masura a folosit omul.
Suprafata totala o obtii cel mai simplu inmultind latimea cu lungimea fiecarei suprafete, tinand cont bineinteles de unitatea de masura. In cazul tau, suprafata desfasurata a peretilor va fi de 39 mp (4400x2500+3400x2500+4400x2500+3400x2500, sau altfel spus 15, 6mx2, 5m), la care se adauga tavanul, de aproximativ 15 mp (4400*3400 sau 4, 4x3, 4), deci in total 54 mp.
Din aceasta poti scadea suprafata usilor si a geamurilor (aprox.2mp/buc), insa atunci cand cumperi materiale, acestea acopera de obicei pierderile inerente oricarei renovari.