| Mirela_palade a întrebat:

Trebuie sa infasor un smochin ca sa reziste pentru temperaturile mici? Cum o fac? Nu am unde sa il mut unde e mai cald, e deja plantat in curte.

1 răspuns:
| 70gabriela70 a răspuns:

"Toti pomii/tufele pana intr-un metru înaltime se vor proteja pe timpul iernii.

Protejarea se face in felul urmator: se aduna toate ramurile la un loc si se leaga cât mai strâns. Atentie ca sfoara sa nu raneasca scoarta ramurilor care e destul de sensibila!

Obtineti o coloana compacta pe care o înfașurați în pânza de sac de iuta sau pânza speciala de protectie (vezi în magazine de tip brico). Legati bine si acoperiti totul cu coceni de porumb iar la baza puneti un strat de paie.
Nu recomand plasticul! Se creaza condens care va favoriza aparitia de mucegai.

Despachetarea se face dupa de au trecut ingheturile târzii de primavara.

În caz ca smochinul a înghetat complet, nu va faceti griji, din drajonii anuali veti avea alta tufa dar va trebui sa porniti de la un pomisor si sa-l cresteti pana devine o tufa pe rod."