| Ionashcu a întrebat:

Salut!
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu urmatoarea nedumerire. Daca vreau sa fac o anexa/dormitor in curte(o camera de hotel pentru invitati), 3x6 cu 2, 8h, din lemn, ce variante am economice pentru fundatie? Care este cea mai economica varianta pentru o "casuta" de 30mp? Cat este indeajuns sa intru in pamant cu fundatia? Si capriorii de 10x10 sunt ok pentru pereti? Sau se poate si un 8x8?
Vreau lemn, osb, izolatie etc.
Va multumesc

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu trebuie fundatie cine stie ce, poti sa torni si simplu o placa de beton, dar daca nu pui si fier in ea, adica sa fie tare, atunci in ani se va mai lasa pe ici colo.
Fundatia depinde de tine cit de buna vrei sa o faci. Cum zic si o placa turnata pe pamint este suficienta.Aici la mine asa de fac toate casele, sau majoritatea, care is asa cu placa, e doar o placa prapadita vai mama ei laughing fara fier beton in ea.

Decio tu daca bagi fier beton in placa respectiva, de ala mi gros, atunci nu vei avea probleme nici in timp.

Ce amai economica casa, sau comnstructie, este cea americana, eu asa consider, pentru ca am vazut, ce fac romanii is niste cazemate de spuyi ca acu vine razboiul laughing vorba vine cazemate, ca alea cad la primul foc de pusca laughing desi apr ele solide, doar par.

Dupa ce torni placa ce spun, folosesti leaturi de gard laughing daca stii ces aela.Eu rid dar asa se foloseste in toata america de nord, leaturi de diferite marimi.
Cea mai mica mrime este 5x10 cm adica gros de 5 cm si lat de 10 cm.
Cu aceste leaturi poti sa faci o constructie de pana la 7 etaje, vorbesc f serios, imi pare rau ca nu am facut poze la o astfel de cladire cand era in constructie sa pot arata si la romani.

Deci poti face ce vrei tu fara probleme, nu e nevoiue de stilpi de beton de nimic, daca vrei sa o faci cit mai ieftina, o faci doar din aceste leaturi de lemn, care am vazut in RO is foarte ieftini.

La exterior, pui OSB peste dai o incarcatura de ciment, inauntru izolezi cu vata de care vrei tu, s au polistiren, peste pui rigips, dai gled si interiorul e gata.

Bine inainte sa pui vata si rigips tragi cabluri pentru prize, lumini, eventual poti pune si o chiuvetra si veceu.

La acoperis tot la fel, se folosesc aceste leaturi, ori cele mai mici, ori mai late de exemplu de 5x15 cm.
Peste ele la fel placi de OSB, peste pui carton sau tabla si cam aia este camera ce spui tu ca vrei sa faci.

Daca te priucepi sa bati cuie, suruburi, poti sa faci toate astea singur, nu e nevoie de meseriasi, acele leaturi is drepte, sa pui la nivela un lemn banui ca oricine stie.
Capriori de 10x10 pentru ce anume? Niciodata sa nu folosesti la o constuctie lemne patrate in sectiune, nte ajuta cu absolut nimic, mai degraba din ala de 10x10 faci 2 de 5x10 si le pui pe cant.

10cm grosime nu te ajuta cu absolut nimic, este material irosit.Chestia la ce eu am spus mai sus, la pereti de exemplu acele leaturi se pun ca profilele alea de metal daca stii ce zic, dar la distante de 40-45 cm unu de altul, iar la tavan si acoperis merge si la 50 cm.

Casa din BCA e o timpenie laughing ca si cea din caramida sai alte betoane.
Trebuie meseriasi care sa stie sa zideasca, sa torne betoane, e mai complicat,

Asa poti sa torni toata casa din beton, caz in care te va costa mult cofraju si munca de a-l face, betonul in sine nu-i asa de scump.

Eu am spus din elaturi ca am vazut este f ieftin acolo lemnul in RO lemnul este mai ieftin decat OSB asa ceva nu stiu pe unde mai gasesti laughing

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca faci camera de hotel trebuie sa faci si baie ca atunci ce rost are sa ii pui sa stai in curte daca ei intra de 10 ori pe zi in casa la baie?
Si in cazul asta e de lucru si cu instalatiile. Multi oameni au impresia ca daca fac o casa mica o sa coste mai putin dar adevarul e ca deranjul e la fel de mare. O sa te duca mai mult decat iti imaginezi si de asta recomand sa te consulti cu cineva inainte sa incepi, cineva care stie nu pe TPU

| eliancodrut a răspuns:

Daca nu ai lemn de pe terenul tau, costul este mult mai mare decat daca faci casuta din BCA. Usor de construit, izolare mai buna, reezistenta la umezeala.
"Intrarea in pamant " depinde de teren.
Grosimea capriorilor depinde de materialul folosit pentru acoperis.