Întrebare recomandată | CatalinPlaiasiu a întrebat:

Salut, vreau sa fac o plantatie de pomi fructiferi si nu stiu ce fel de sol am, unde pot face o analiza?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

1.La OSPA(Oficiul pentru Studii Pedologice si Agrochimice) din judetul tau(vezi formulare si tarife pe site-ul OSPA Cluj:http://www.ospacluj.ro/formulare.html).
2.La laboratoare acreditate cu capital privat(cauta in judetul tau, poate vei gasi!)
3.Cumperi un kit portabil pentru analize de sol( le faci singur daca te pricepi!)

| relian a răspuns:

Unde esti in ce zona? Nu trebuie sa faci nici o analiza, astea sint facute de sute de ani, ma rog vorba vine, deci spune zona si incerc sa iti spun.Dar oriunde ai fi in RO poti sa plantezi pomi fara probleme.Analize nu vad pentru ce ai face.Ce ar trebuie sa faci este sa ingrasi acel teren daca poti, in special cu gunoi daca ai de unde. Daca nu asta e administrezi ceva ingrasaminte chimice.In rest trebuie sa stii mai degraba date legate de clima in fctie de ce pomi doresti sa cultivi. Terenul si daca e nisipos si tot nu ai treaba.In RO in general nu sint terenuri extrem de alcaline sau acide, in general ave terenuri neutre.De fertilitate asta cum am spus indiferent de fertilitatea unui teren in cazul infiintari unei plantati de pomi este recomandat o fertilizare in special cu ingrasaminte oranice, dar si chimice.Asta daca ai cu ce, daca nu asta e mergi asa cum esti. Daca tu stii sau ai vazut la tine in zona pomi, la oameni in curte sau livezi pe undeva atunci asta e tot nu ai nevoie de nimic.

| Decalex a răspuns:

Cel mai usor mod este sa iei legatura cu un inginer agronom de acolo din zona. El iti poate spune care sunt caracteristicele solului.