| Florinn125 a întrebat:

Salutare! Am o cada din fibră de sticlă cu scurgerea în centrul căzii. Cada este ușor (insesizabil) deformata și nu se scurge apa complet din ea. Rămâne pe margini cam 5mm de apa iar spre scurgere, din cauza ca este puțin mai sus scurgerea, nu mai ajunge apa. O pot repara în vreun fel?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dai o gaură unde rămâne apa și gata.
Desigur, după aceea o arunci.

| mihai69 a răspuns:

Lăsând gluma la o parte, ai putea să umpli partea mai joasă cu ceva rășină epoxy apoi să acoperi totul cu un email lucios. Dar nu e foarte simplu, nici nu e sigur să iasă ca din fabrică.

| relian a răspuns:

Nu o poti repara, trebuie sa ai acces sub acea cada, si sa tragi in jos de scurgere.
Nu cred sa fie facuta asa din fabrica, adica cu scurgerea mai inalta decat restul, poate cineva o impins in scurgerea aia si so inaltat, mai ales ca este pe mijloc, acolo unde materialul poate flamba.

Astea noi, din fibra au fundul f gros, nu flambeaza, dar ceva ani in urma erau subtiri, chiar se spargeau acolo pe mijloc, se crapau.

Daca asa este ea din fabrica, atunci, apa aia care ramane pe margini este ok, cu ce te deranjeaza? Se evapora oricum in o zi doua.
Ori de nu vrei sa fie apa deloc, cu o carpa o dai afara.Atita timp cit nu curge e treaba buna.
Dar ce cada este aia cu scurgerea la mijloc? Poate ca este dus nu cada, dar daca tu zici cai cada, o fi, eu nu am vazut asa cada cu scurgere pe mijloc.

Sa revenim. Daca fundul flambeaza, adica daca te apesi pe mijloc se duce putin in jos, ai putea sa tragi de acea scurgere cumva, in jos, dar sa ai acces sub, sa coboare scurgerea mai jos, dar sa si tii acolo fundul la nivelul ala.

Sa legi cu ceva, nu stiu ce ai putrea sa faci.Verifica daca nu cumva cada aia sta pe scurgere si apasa, in felul asta ridica nitel in sus, daca sta pe scurgere, desi sar sparge teava sau ai tu acolo.

Dupa mine cea mai buna cada este aia de metal, metal emailat, nu se zgirie, nu se matuieste asa cum se intampla la astea de fibra.Astea is cele mai sensibile la orice.

Arunco, cumpara una din tabla emailata, aia garantat are scurgere buna.