| QSH a întrebat:

Salutare! Am o problema care ne aduce disconfort. Am montat aparat de aer conditionat si am legat condensul de la unitatea interioara la scurgerea de la baie printr-un sistem de tevi. Banuiesc ca pe acolo vine miros de canalizare, mai ales in weekend cand se foloseste mai putin apa si se usuca tevile de scurgere. Ce solutie am sa opresc mirosul care vine pe teava legata la canalizare si in care am introdus tubul flexibil de condens de la unitatea interioara? Condensul nu il pot muta in alta parte.

2 răspunsuri:
| kalasnicov22 a răspuns:

Trebuia indoita teava in jos apoi in sus ca sa formeze un sifon, cum se face si cu furtunul de la masina de spalat.

| relian a răspuns:

Tu acolo la baie, trebuie sa ai un sifon, sau cum il numesc romanii.
Baia chiuvetele orice ai in casa conectat la canalizare trebuie sa aiba acel sifon, care tine mirosul sa nu intre.

In acel sifon, de regula este tot timpul apa.Tu faci baie, dus ce faci, apa din acel sifon nu se evapora asa de rapid, mai ales daca ai si acest aparat de aer conditiomnat care face condens si varsa acolo.

Ce faci? Conectezi acea teava de la aer conditionat inainte de sifon, nu dupa, ai priceput?
Adica apa din condens de la aer conditionat sa se verse in acel sifon de la cada dar mai sus, spre cada, nu dupa sifon.
Tu bagind teava in canalizare, logic, tot mirosul din canaliziare vine peste tine

Daca nu poti conecta in felul ce am aratat, atunci faci la teava de la aer conditionat acolo sub cada un alt sifon, apoi bagat in canalizare.

Chestia este, cum ai bagat tu teava in canalizare? Voi nu aveti toate tevile de scurgere etanse?
In casa asa trebuie facute, toate tevile care se leaga la canalizare trebuiesc sa fie etanse, sa nu poata mirosul patrunde pe linga.

Stiu ca in RO se fac instalatii gen desene animate laughing au tevi de canalziare in pereti, in podele, dar ei conecteaza acolo alte tevi asa ca si cum i pune intr-o galeata alta teava laughing nu chair asa, dar exista spatii intre teava din perete sau podea si teava ce o baga acolo.

Asa ceva nu exista, o instalatie normala, nu trebuie sa fie asa.La mine toate tevile se lipesc cu adeziv, la voi aveti sistemul ala gen instalatie de irigat cu garnituri, daca tin si nu iese mirosul pe linga is in regula.
Deci faci alt sifon, conectezi etans la canalizare, si n-o sa mai vina miros de nicaeri.

La casa ar fi trebuit sa ai si tevi de aerisire la canalizare, la fiecare chiuveta, cada, dus teava conectat la o teava care merge pe acoperis undeva.

Cel mai bun, este sa faci un sifon din teava dura nu flexibila.
Daca faci sifon, vezi la un an doi acolo desfaci si cureti, pentru ca apa aia poate face mizga se infunda si apoi te trezesti cu apa pe perete sub aparatul de aer conditionat.