| Tomagiaro21 a întrebat:

Salutare...
Am o problema grea si nu pot sa-i dau de capat.
Ascultatii : Am pierdut 2 perechi de cheii de la o usa.Si nu mai pot intra ca n-am cheii, si nu mai am dubluri la cheile alea. Treaba nasoala este ca nu e casa mea, e al unui prieten si nu prea stiiu cum sa o rezolv
Decii cum fac...?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Ai nevoie de o bormasina cu care sa gauresti butucul cheii, sau de un cleste mare cu care sa il rupi, presupunand ca e vorba de un cilindru. Este cea mai "neinvaziva" metoda de inlocuire a lui, fara pagube colaterale. Daca nu ai uneltele necesare sau stii ca nu esti campion la indemanare, poti apela la o firma specializata in usi metalice, acestia au mai multe metode de deblocare (cauta pe google "deblocari usi metalice in X", unde X e orasul tau).
Indiferent de metoda, cilindrul trebuie neaparat inlocuit, si asta cat mai curand. Nu se stie in mana cui ajung cheile pierdute, ca sa nu mai vorbim de riscul de a fi de fapt sustrase, nu pierdute.

3 răspunsuri:
| Jokyo a răspuns:

Bine formulata intrebarea singura metoda este sa spargi usahappy

| Fiorella18 a răspuns:

Cred ca mai intai de toate trebuie sa ii spui ce s-a intamplat si apoi sa astepti raspunsul lui, sa vezi daca e de accord sa faci tu ceva pentru a rezolva problema sau poate doreste sa o rezolve el.

| liviustaicu a răspuns:

Asa ceva am patit si eu si am cautat pe google si pentru deblocarea unei usi am apelat la: http://www.deblocari-usi.ro
Am fost foarte multumit de serviciile lor mai ales ca era o ora tarzie si aveam nevoi de cineva care are program non stop. In 30 de minute au fost la mine si in 10 minute era butucul schimbat.