| Alex041989 a întrebat:

Salutare.Am și eu nevoie de ajutorul unui meseriaș, locuiesc la etajul 4(ultimul) și am "probleme cu căldura vara și iarna cu răcoarea.Ce aș putea pune și eu pe tavan dar să nu mucegăiască și să scap de aceste două probleme? Vă mulțumesc din suflet.Dau fundă.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Fii atent aici, nu te lua dupa Dl Bula nu stie el de chestii de astea, n-a dat pe la acoala la ora de fizica.

Mergi, cumperi leaturi de lemn, cred ca stii ces alea, de 5x5 cm, lungime cit e tavanu daca se poate, sau de care gasesti, stiu ca erau de 4 m lungime.Dar sa fie de aceiasi grosime.

Dai gauri din metru in metru sau stiu si eu la 75 cm in acel leat, pui leatul ala pe tavan, marchezi prin gaura aia.

Cauti o bormasina de aia la priza si dai gauri in tavan.In acele gauri pui dibluri, is bune de alea metalice, care au con si bati cu ciocanu si un dorn, raman acolo in gaura, apoi cumperi o tija filetata care sa se infileteze in acel dibu si piulite, tai bucatele infiletezi acolo in acel diblu la maxim, folosind un cleste cu care apuci doar de partea cit de sus de linga tavan si stringi, apoi pui leatu, stringi toate pilulitele.
E bun dupa ce dai gaura in lemn, atit cit sa poata intra acel surub, sau bucata de bara filetata, apoi cu alt burghiu sa largesti gaurile doar superficial, alea din lemn, ca piulita cand infiletezi sa intre in lemnu ala si sa ramana la nivel.Dar poti insuruba piulitele si foarte strins sa intre in lemn pana intra la nivel. Eventual poti pune si o saiba micuta, daca laergeti gaura putin.
Bara o sa fie mai lunga, dar dupa ce pui lemnul ala in suruburi de tavan, tai bara la nivelul leatului.

Faci asa la distanta lemn de lemn maxim 60 cm nu mai mult lemn de lemn, asa pui tot tavanu.
Poti masura cit are o foaie de rigips si sa alegi distanta astfel incit foaia sa se puna exact pe mijlocul urmatorului leat, daca intelegi ce zic.

Dupa ce ai prins acele lemne in tavan, intre ele, pui, lipesti polistiren dar de ala normal.
Este adeziv care se face ca si mortaru, dai pe placa de polistiren, lipesti de tavan.
Mai poti face si in alt mod. Pui asa putin adeziv la colturi si la mijloc, vorba unui roman de aici, ca niste mamaligi, cand apesi pe tavan polistirenul ramane acolo lipit.
Dar daca tavanul este drept nu-s problema poti pune asa linute si presezi, se lipeste f usor

Dupa ce ai pus si acest polistiren de 5 cm grosime, peste, pe acele leaturi pui rigips, dai gled, dai vopsea si amin, veci nu vei mai avea probleme acolo, nici cu caldura nici cu frigul si nici cu mucegai, o sa uiti cei ala, iti garantez.

Am facut eu acaa la mama in RO, un roman de aici, am uitat cum ii zice, a spus sa-i arat si lui cum am facut, nu intelegea asa din descriere, si i-am pus poze aici si a vazut.

Nici el nu era lamurit, dar cand o vazut poza gata o spus da, asa da laughing pentru ca romanii nu se pricep sa izoleze de nici o culoare, si de astia gen bula laughing
, nu am nimic cu el, dar nu stie ce spune cu izolarea la exterior.

In felul asta tu izolzi betonul tavanul, de aerul din interior, acolo nu o sa mai ai rece niciodata, nici daca nu faci caldura.

Sa nu pui niciodata mortar la interior ori beton, astea is reci, rigipsul este cald, plus polistirenul ala, esti asigurat garantat 1000 de ani, eu iti garantez.

Poti face la fel si pe pereti, iar daca faci asa, o sa economisesti cel putin 35-40 % energie cu caldura iarna si vara daca ai aer conditionat.

Daca esti curios iti pun pozele ca le am, am 3 poze in diferite etape, cum am pus acele leaturi pe tavan, apoi cum am lipit polistirenul si final rigipsul.

A iesit linie laughing au ramas aia acolo in RO cu gura cascata si nu-i scump deloc.
Leaturile alea is f ieftine, nu conteaza sa fie uscate, alea mele erau fleasca de ude, nisese pe ele, se usuca, nu-ti fa probleme, nu te lua dupa nici un deast "meseriasu" care o sa zica, crapa leaturile alea laughing cum naiba sa crape bradu care sta in casa la umbra.

Nici un lemn nu crapa daca sta la umbra.Ba si daca sta la soare nu crapa nici asa usor. Oamenii inainte toti aveau garduri din lemn din scindura si nu crapau, asa erau inainte toate gardurile, acum vai astia meseriasii pirliti crapa.

Uite la mama are deja 2 ani de cand am pus.Aici in Amemrica asa se fac casele, orice casa si alea de milioane de dolari la fel, aceiasi metoda, doar ca is mai inalte, mai mari.

Deciu leaturi ieftine, bara filetata si aia ieftina ca braga, acele dibluri sau cum se numesc, din metal nici alea nu-s cine stie ce, ramane doar munca ta, dat gauri, sigur la gauri te pricepi laughing dar vezi la cine dai sa nu te alerge barbatii pe acolo laughing

Asa ca tips sau cum se zice in RO sfat, sau secret ori nu mai stiu cum ii spune. Cind pui axcele elaturi, le pui cum am aratat mai sus tot tavanul.
Dar la tine pentru ca este camera si sigur ai ceva metri, cauta ca placa de rigips cum am zis sa stea pe toate laturile pe acele leaturi. Daca pui o placa de rigips, va sta linga perete pe primul leat care il pui exact lipit de zid, pe lungime pe tavan dar lipit de zid, cred ca intelelgi ce zic.

Apoi rigispul va ajunge cum am spus sau trebuie sa ajunga pe un lemn de ala sal prinzi in suruburi, dar la mijlocul lemnului.Pt ca urmatoarea placa sa stea si ea pe acel lemn pe jumate si tot asa.

Chestia e ca tu o sa ai placa sau intre acele lemne rigipsu o sa stea cumva in aer sa zic asa, nu stiu daca ma intelegi. palcile de rigips nu-s marime cit tot tavanu, deci sa zic sta pe latura lunga pe lemnele alea, dar la un capat o sa ai zidu si la capartul alantu va urma o alta placa. Acolo zic eu o sa stea intre leaturi pe nimic, dar e distanta doar de max 60 cm. sau mai putin daca amsori sa iti intre placi de rigips intregi.

Sa nu ai niciodata probleme sa crape acolo unde rigipsul nu sta pe lemn, poti sa pui leat de ala si intre leaturile astea lungi xce le pui prima data, doar ca vor fi bucatele puse intre ele, doar unde va veni capatul la rigips sa nu stea in aer si stiu si eud e la vibratii sa crape gledu.

Daca faci asa, nu vei avea crapaturi veci.
La fel poti sa iti desenez daca esti curios, sa iti fac o schita la ce am spus eu acum.

Scuze ca am scris mult, dar nu ai cum explica romanului in putine cuvinte chestia asta

In Ro nimeni nu face asa ceva, pentru ca oamenii nu stiu, ei cred cine stie ce povesti, ori ce au vazut prin Italia, prin Spania laughing

| gabicoo a răspuns:

Termoizolare + hidroizolare. Dar nu la interior - ci deasupra pe terasa blocului. Asta ar fi cea mai bună soluție. Se poate face și în interior cu polistiren extrudat+tavan fals.