| Cristieneeeee a întrebat:

Salutare. Am un termostat de la salus rxrt510 și nu reușesc sa îl sincronizez cu centrala am schimbat bateriile i-am dat restart am încercat tot ce am găsit pe internet ????. Se mai poate face ceva sau trebuie altul?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, ele sunt împerecheate din fabrică.
Dacă nu comunică, ar trebui să te asiguri că există vizibilitate radio între ele.

| VENON a răspuns:

Dacă ai încercat deja să schimbi bateriile, să resetezi termostatul și să urmezi instrucțiunile pentru sincronizare, dar fără succes, ar mai fi câteva lucruri de verificat înainte de a decide să cumperi un alt termostat:
1. Asigură-te că receptorul funcționează corect: Receptorul termostatului (de obicei montat lângă centrala termică) ar trebui să fie conectat corespunzător la sistemul de alimentare și să aibă semnal de la termostat. Verifică dacă toate cablurile sunt bine conectate.
2. Verifică frecvențele sau canalele de comunicare: Uneori, termostatele wireless funcționează pe anumite frecvențe, iar dacă există interferențe cu alte dispozitive wireless din casă, comunicarea poate fi blocată. Încearcă să schimbi canalul de comunicare, dacă modelul permite acest lucru.
3. Resetează atât termostatul, cât și receptorul: În multe cazuri, trebuie să resetezi nu doar termostatul, ci și receptorul. În manual ar trebui să găsești pașii pentru „pairing" între termostat și receptor.
4. Distanța dintre termostat și receptor: Asigură-te că termostatul nu este prea departe de receptor sau nu există obstacole mari între ele care ar putea bloca semnalul (de exemplu, pereți groși, metal sau alte dispozitive electrice).
Dacă toate acestea nu funcționează și ai urmat corect pașii din manual, este posibil ca fie receptorul, fie termostatul să fie defect. În acest caz, ar trebui să contactezi service-ul producătorului pentru a verifica dacă piesele mai pot fi reparate sau dacă este necesar un nou termostat.