| benga94 a întrebat:

Salutare, Intrebare pentru cei au habar de constructia unei case. Lasand deoparte terenul intentionz sa iau ceva mai ieftin in apropiere de oras. M-ar interesa cat m-ar ajunge constructia unei case cu etaj micuta, ceva gen 4 dormitoare, living si o bucatarie.
Asa sa am o idee cat ar ajunge, nici nu stiu din ce sa o fac.
Am vazut la unii caramida din aceea lata, la altii boltari jos si sus bca sau lemn sau chiar recent am vazut la mai multe case etajul facut in parti din acoperis si in fata si spate placi de lemn, un fel de furnir ceva de genul. Mi-a mai zis cineva ca ar fi mai ieftin sa ma las cu acoperisul jos sa nu mai fac pereti in parti la etaj. Habar nu am, ar trebui si hazna sau cum se numeste ca in apropiere de oras nu sunt gaze si canalizare. Asa e in Romania nu le-a placut sa ne dezvoltam dar asta e. Astept raspunsuri cei care ati facut asa estimativ si unele idei, as aprecia mult astept raspunsul vostru!

2 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite ce am gasit.
http://www.imobiliare.ro/......-buget_db/
http://www.money.ro/cat-costa-sa-construiesti-acum-o-casa/
Cel mai indicat ar fi sa intrebi un meserias sa vezi cat de ajung materialele.
Apoi mana de lucru care este foarte scumpa.
Daca nu ai cel putin 20000 de euro, nu cred ca poti face ceea ce doresti.
O zi buna :)

| raluk27 a răspuns:

Depinde din ce vrei sa o construiesti (caramida e cea mai scumpa), cu ce vrei sa o acoperi, cat de mari sa fie camerele etc.
Apoi, cheltuielile privind finisajele nu ai cum sa le apreciezi. Nu poti sti decat la final cati saci de nisip si ciment iti trebuie, cate galeti cu var si gled, cate placi pentru izolat etc. Muncitorii o sa-ti ceara chestii in continuu. De asemenea, depinde ce fel de materiale o sa folosesti la interior.
Nu e obligatoriu sa te grabesti. O poti construi pe masura ce ai bani, etapa cu etapa.
Cat despre teren, "Asa e in Romania nu le-a placut sa ne dezvoltam dar asta e"...Nu, n-ai stiut tu sa te orientezi cate un teren cu utilitati. Nu are absolut nicio legatura afirmatia, ca nu te obliga nimeni sa cumperi acolo. Daca mai vrei si ceva ieftin, atunci nu te plange.