| Sorana098 a întrebat:

Salutare, s-a ars aparatul de sandwich calde și instant s-a oprit curentul în toată casa. Precizez ca e bloc nou. La panou era doar o clapeta in jos, am ridicat-o, dar degeaba. Le-am dat pe toate in jos și ridicat din nou, dar la fel, nici un rezultat. Lumina nu merge, prizele nu, tot nu. Mulțumesc

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De obicei la blocurile noi mai exista o siguranță generala la contor care e probabil undeva in afara apartamentului.

| relian a răspuns:

Verifica contorul daca mai afiseaza ceva. Daca contorul este mort, suna pe cei care iti furnizeaza curentul electric, defectiunea nu tine de tine, de casa ta, este in afara.

Tot ce tine de tine, este de la contor spre casa, atit. ce este de la contor spre exterior, este treaba companiei de electricitate.

Un contor mort arata ca defectiunea este in exterior.Suni, spui contorul este mort, atunci cu cine vorbesti, va stii despre ce este vorba.
Daca contorul este in regula si afiseaza, atunci suna un electrician, problema este la tine.

| mODIN a răspuns:

Langa contorul de energie electrica mai trebuie sa fie un set de sigurante. Scoate mai intai aparatul acela din priza, daca inca nu l-ai scos, iar apoi mergi la contor si ridica si de acolo.

Nu-ti face griji, am patit si eu exact aceeasi chestie, dar cu un frigider stricat. Nu e vreo problema majora.

| KovacsB a răspuns:

Vezi unde ai contorul de energie electrica