| anonim_4396 a întrebat:

Salutare! Tocmai ce mi-am facut o baie la casa si am nevoie doar sa mi se conecteze o teava de la casa de apa pe care o am in curte legata de canal(robinet curte). Cred ca trebuie doar sa-mi puna un teu acolo dar cei de la apa ma amana intruna de 2 luni, de fiecare data cand sun la ei spun maine si tot asa, ca au trecut 2 luni, cand am sunat la judet pentru sesizari cei de acolo au spus ca nu sunt obligati sa vina... pe bune? Eu pentru ce platesc apa? Si cica sa mai insist la ei, dar deja mi s-a luat, ce pot face cu cei de la apa canal?

11 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu siguranță se poate monta fara a rupe sigiliul, orice interventie dupa contor trebuie sa se poata face astfel.
Conectarea cu un teu la o conducta se poate face chiar fara a opri apa. Apelează la un instalator, ca rezolvi mult mai repede si platesti mult mai putin.
Daca lucrarea e inainte de contor, atunci nu e treaba ta. Iar cei de la compania de apa chiar nu sunt obligati sa vina, ei raspund de ce se intampla pana la contor, inclusiv

Bula
| Bula a răspuns:

Cheama un instalator de apa sa-ti faca racordarea, daca ai deja contor de apa instalat.

| ionutz192 a răspuns (pentru Bula):

Nu pot chema instalator, pentru ca trebuie umblat la sigiliu si mi s-a zis ca trebuie sa-i chem pe cei de la apa

| Bula a răspuns (pentru ionutz192):

Daca are sigiliu, atunci n-ai ce face, bate-i zilnic la cap, pana ce se satura si fac lucrarea!

| sierra1 a răspuns:

Nu e nimeni obligat să-ți facă racordul la noua ta baie. Plătești și rezolvi

| ionutz192 a răspuns (pentru sierra1):

Am zis clar ca platesc, dar sunt ei prea comozi

| sierra1 a răspuns (pentru ionutz192):

Nu mami, NU ai "spus" clar că plătești. Ti s-a părut doar.

Ai zis că "Eu pentru ce platesc apa". Aia-i una și alta-i alta

| ionutz192 a răspuns (pentru sierra1):

N-ai inteles tu mami, m-am referit clar ca platesc, adica ca nu vin degeaba le dau cat costa tot manopera si piese sau ce pun ei acolo

| sierra1 a răspuns (pentru ionutz192):

Clar, ai probleme de exprimare sau de ințelegere a unui text (poate d-aia nici nu te bagă-n seamă "cei de la apa")

| ionutz192 a răspuns (pentru sierra1):

Bine ca esti tu destept

| relian a răspuns:

Ce spui tu nu are sens.Nu exista sigiliu dupa contor, spui prostii.Deci dupa contor, te poti lega si tu singur, poti chema pe cineva care se pricepe, daca tu nu te pricepi. Ai sigiliu unde anume? Nici daca nu ai contract cu ei nu ai sigiliu dincolo de contor, Sigiliu se pune pe robinet, daca nu ai contract il inchid pun sigiliu, tu chiar de te conectezi nu ai apa, pana cand nu vin ei sa dea drumu.

Dar de conectat nu exista, tu te conectezi dincolo de contorul lor.Iti spun, eu am facut personal asta, singur am sapat la mama, am tras teava, am conectat la teava lor, acolo in acel camin ce spui tu, apoi or venit ei si o dat drumu la robinet.

Ce spui tu, sa aiba sigil, poate doar daca racodarea, caminul ala sa fie nou acum facut, sa fi pus aia dop dupa robinet, tu oricum nu ai explicat nimic, deci reformuleaza, ce este acolo in acel camin.

Eu asa stiu ca este un contor, si ai 2 robineti, unu inainte si unu dupa contor. Dupa contor, ai robinet, acolo trebuie sa te conectezi tu, nu este nevoie sa vina cei care iti furnizeaza apa, pentru ca nu este obligatia lor, tot ce tine dupa contor, poti face tu, sau sa chemi pe oricine sa te conecteze.
De aia de la judet ti s-a spus ca nu-s aia obligati sa vina sa iti faca tie lucrarea asta laughing

Tu daca deja platesti apa, adica esti conectat, de ce nu ai pus teul respectiv la tine in curte? Ce cauti tu sa pui T in acel camin? Adica sa mai tragi iar alta conducta din camin direct la baia ce spui ca ai facut, pffff naspa de tot, tyrebuia sa te conectezi pe acolo cit mai aproape de casa, nu sa stai sa tragi tevi iar din strada laughing Nu e de mirare ca aia nici nu te baga in sama laughing