| Ilie123q a întrebat:

Salutare tou! Recent am cumpărat o drujba electrica,insa nu are rezervor pentru ungere a lanțului si nu am primit instrucțiuni, asa ca va întreb pe voi :Cum sa fac sa ung lanțul cat mai bine înainte de utilizare?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Scula fara instructiuni eu nu am vazut. Daca tiau dat fara, inseamna ca cineva o cumparat-o, o returnato, pentru ca a vazut si el ca si tine, fara sa se informeze, ca acea scula nu are ungere pentru lant.

Scula aia nu-i buna. Daca nu are ungere pentru lant, duo inapoi, rturneazo si cauta una care are ungere la lant.

Cum sa faci sa ungi tu lantul? Nu ai cum, asa ca daca tai ceva mai mult timp, se duce si lant si lama de suflet.

Cred ca scuala aia ce ai luat tu, este sa tai ceva usor cu ea, ori sa tai frunze, crengute asa micute.

Stiu ca acele fierastraie electrice, gen drujba sunt si pentru pomi, unele asa sunt, sau majoriatea is fara ungere.

De ce? Pt ca la pomi nu tai intruna, nu tai minute mune, sau zeci de minute intruna, adica tai o ramura subtire, opresti, mai te uiti, mai analizezi ce ramura sa mai tai, te apuci si mai tai alta si tot asa, ca urmare exista mai multa pauza decat taiat la pomi, scula cand nu tai, se opreste, lantul nu mai ruleaza pe lama, pricepi?

Daca tu tai cu scula aia lemne, daca tii lantul ala sa ruleze cateva minute, se arde, se duce de suflet cum am spus.

O drujba care este pentru taiat scinduri, lemne, chiar daca este electrica trebuie sa aiba ungere, daca nu are nu cumperi.

Dar cand cumperi o scula, citeste cu atentie, cauta informatii pentru ce, sau la ce se foloseste acea scula, apoi vei stii daca este buna pentru ce cauti tu, sau cauti mai departe ceva ce tu ai nevoie.

Pe pariu ca in instructiuni, scrie la ce se foloseste, scrie ca se taie chestii usoare si nu timp lung.

| Korkodeln a răspuns:

Daca dadea-i si modelul...

| Nelucojoc a răspuns:

...Youtube?