| Spikke1 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare :

spuneti-mi cum sa fac sa dispara vopseaua uscata de pe fier?

dau funda celui mai bun raspuns!

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Metoda fizica, cea mai grea de realizat: cu un spaclu, sau o razuitoare se da jos vopseaua, dupa care se smirgluieste. Ia timp, si se lasa cu praf.
Metoda termica: necesita un arzator sau pistol cu aer cald, cu care sa incalzesti vopseaua pina la punctul ei de topire, iar cind vopseaua ajunge la acel punct, o razi cu un spaclu. Eu unul ador metoda asta.
Metoda chimica: aplici pe vopsea substante chimice special create pentru a decoperta vopseaua, si in citeva ore, metalul se curata usor de vopsea.

| relian a răspuns:

Ia un arzator si dai cu flacara direct pe vopseaua aia si o sa se arda dupa care cu o cirpa sau orice o perie de sirma se curata foarte usor.Mai simplu de atit nu poti.Chestia este daca e fier cum spui si nu are ceva care sa ia foc, cabluri sau mai stiu eu ce altceva.

| viotedy a răspuns:

Cu disc cu glaspapir montat pe flex.

| cristi202 a răspuns (pentru viotedy):

Daca metalul are pe el mai multe straturi de vopsea, iti dai seama ce prafuiala iasa acolo? Plus ca discul ia si din metal, astfel ca, daca suprafata metalului e perfect plana, dupa "discuire" nu va mai fi la fel?

| viotedy a răspuns (pentru cristi202):

N-am spus disc obisnuit.

| cristi202 a răspuns (pentru viotedy):

Stiu ca nu cu disc obisnuit, ci din acela special de slefuit. Eu intr-un timp am folosit des asa ceva. Si cind am de slefuit ceva perfect plan, prefer o masina de slefuit decit flexul, pentru ca finisajul iasa nespus mai bine, chiar daca ia mai mult timp.

| LIN2010 a răspuns:

Cea mai buna metoda este sablarea.Este costisitoare, se executa de obicei de personal calificat, si consta in directionarea unui jet de particule ceramice(nisip), cu ajutorul unei instalatii speciale, aceasta metoda fiind cea mai putin distructiva pentru metalul care trebuie curatat de vopsea uscata.Succes

| christishor a răspuns:

Salut, freaca acel fier cu terpinol stiu ca dizolva vopseaua sau e nevoie uneori de un solvent pe baza de minerale, in functie de vopsea. Du-te cu ambalajul vopselei daca il mai ai la un magazin de metalo-chimice si intreaba acolo, sigur vei primi ceea ce iti trebuie, dar totusi incearca prima data cu terpinol stiu ca merge, succes

| Spikke1 explică (pentru christishor):

Ce e "terpinol"? nu prea ma pricep la asa ceva.

| christishor a răspuns (pentru Spikke1):

Terpinol-ul este la fel alb ca si apa are un miros asemanator cu gazul si din asta foloseam si eu cand mergeam la tara si o ajutam sa dea cu vopseam portile la tara cu el curatam si pensoanele de vopsit si mainile pe unde ma atingea vopseaua

| christishor a răspuns (pentru Spikke1):

La magazin intreaba de decapant sau dizolvant de vopsele si trebuie sa gasesti

| cinderellaindreams a răspuns:

Mai intai incalzeste bucata de fier, apoi incearca sa o stergi.

| Spikke1 explică (pentru cinderellaindreams):

Cum adica? cum sa o incalzesc?

| RochEq a răspuns:

Ci smirgel iese perfect insa mai bine ar fi sa incalzesti apa sa arunci peste vopse si apoi sa dau cu smirgel

| ScumpikaTha a răspuns:

Razuieste-o. happy