| Birlik65 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare. vreau sa stiu cata soda caustica la cata apa pun pentru a curata cateva vase de inox?
Funda la cel mai concret raspuns!

Multumescwinking

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

O lingura de soda, la un litru de apa, intotdeuna soda se pune in apa.E bine sa tineti geamul larg deschis cat dizolvolvati si folositi solutia de soda.

| Birlik65 explică (pentru Mihaela1964):

Ok.ce mari vase sunt bune pentru a pune in ele amestecul de soda caustica cu apa, nu vreau sa le pun la fiert, vreau sa le las de pe o zi pe alta.ce vas poate tine acest amestec fara sa fie ros de soda caustica? plastic..fonta..otel inox?

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Birlik65):

Inox.

| Birlik65 explică (pentru Mihaela1964):

Ok..multumesc multwinking

| Mihaela1964 a răspuns (pentru Birlik65):

Cu placere.happy

6 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Pentru acasta, separat, se prepara o solutie de soda caustica 30-40%.

ATENTIE:
Soda caustica este foarte higroscopica si se dizolva cu degajare mare de caldura. Purtati ochelari de protectie, si puneţi soda in apa. Daca veti face invers este posibil, datorita temperaturii ridicate a reactiei de dizolvare, apa din contactul cu soda sa ajunga la temperatura de fierbere si sa improaste stropi de soda caustica. Daca soda ajunge in ochi, aceasta fiind foarte higroscopica, produce rani adinci deoarece scoate apa din tesut. Neutralizarea ei ca substanta alcalina se face cu un acid, iar cel mai la indemina acid dintr-o gospodarie este otetul.

Personal folosesc asta:

http://danieleriksson.eu/wp-content/gallery/toomuchdata/000000890.jpg

cumparat din supermarket :-bd

| LIN2010 a răspuns:

Personal recomand utilizarea solutiilor gata preparate (din motive de protectie a persoanei ce lucreaza cu acestea)http://www.emag.ro/solutie-curatare-suprafete-inox-c00093902/pd/EP5FTBBBM/ http://www.bizoo.ro/......-21-002-91