| Dante30 a întrebat:

Salutare TPU, am prin casa un frigider mai vechi arctic dar vechi tipul 15-20 ani + intrebrea mea e fiind vara, as putea sa las usa deschisa la el sa mai racoresc in camera? Si care ar fi riscurile daca as lasa usa mai mereu deschisa, s-ar putea strica etc?

Răspuns Câştigător
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Va merge motorul mereu pana va ajunge la temperatura setata
Cum usa va fi deschisa, obligat c a va merge non stop si se va strica...
Plus ca va creste consumul electric.
Asa ca, lasa-te pagubas.
Mai bine cumperi un ventilator.
O zi bunahappy

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da,se strica.Nu e facut sa stea cu usa deschisa.Pentru ca el va merge continuu. Termostatul nu mai declanseaza.Consum de curent in nestire.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O sa se arda, nu e facut sa mearga continuu