| AndreiAndreiAlex a întrebat:

Salutare tuturor!
Astăzi este a doua oara când găsesc ca un fel de rămășițe de furnica cu aripi în baie, în același loc.
Este o zona in care am acoperit niște gauri în care intrau furnicile.
Am acoperit cu un fel de silicon alb.
De atunci pana acum am găsit de doua ori rămășițe din acestea...
Prima data nu am știut ce sa zic ca este.
După corp seamănă ori cu albina ori cu furnica cu aripi.
Problema este ca le găsesc doar în baie, numai în același loc, făcute rămășițe...
A mai întâmpinat cineva asa ceva?
Eu ma gândesc ca vor sa sape în acel silicon, ca sa intre înapoi în gaurica aceea mica acoperita și de la efortul făcut de ele, se omoară singure...
Va rog sa nu luați postarea mea în râs...
Chiar nu îmi explic cum se autodistrug sa zic asa...
Am cautat pe Google și nu am găsit nimic.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sunt musculite efemere, care traiesc 24 de ore si au aripi.
Vin probabil prin scurgere sau intra pe geam, pe usa, si mor in baie dupa cateva ore.
Furicile nu trec prin silicon, ci pe sub usa, pe sub tocul geamului, pe langa tevi, prin cele mai minuscule gaurici din incheietura peretului cu podeaua samd.

1 răspuns: