| coexp817 a întrebat:

Salutare.
Vreau sa scap de iarba de la poarta si ma gandeam sa iau niste soda caustica sa o dizolv in apa si sa dau cu ea.
Credeti ca asa as rezolva problema?

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Nu ai spus ce iarba ai.anuale ori perene.Dar daca doresti sa scapi cum spui trebuie sa folosesti erbicid total cum spunea cineva pe aici Roundap.Pe el scrie cit sa pui, adica se diluiaza cu apa, tu il poti face nitel mai concentrat si aplici cu o pompa ceva ori chioar cu o matura, depinde ce suprafata ai.Acest erbicid nu necesita sa prinda neaparat toata planta pentru ca este sistemic, adica daca ajunge pe frunze si nu pe toate tot are efect.Dar daca iarba ce o ai este f rezistenta repeti operatia la o saptamana. Daca de ex ai pir ala nu moare decit dupa vreo 3-4 administrari asa la o saptamana una dupa alta.Acum nu te astepta ca pe terenul ala n-o sa mai ai buruieni, iarba cum spui niciodata.Laa anul fii sigur ca vor apare iarasi dar asa firav la inceput.Semintele de iarba sint purtate de vind de pasari si asa mai departe iar un loc fara nimic pe el este un loc excelent pentru a se dezvolta noi seminte.Ce vrei tu sa faci se numeste OTRAVIREA PAMINTULUI si cineva ar putea sa te reclame si sa ai probleme pentru chestia asta.Pamintul nu trebuie otravit sub nici o forma si tu daca administrezi soda sau mai stiu eu ce chimicale care omoara pamintul asta e rau. Oricum daca folosesti erbicid si sa spunem dispar acele ierburi, sa apara la loc exact la el ar dura ceva ani si doar daca lasi locul in paragina.Nu omori pamintul ca nu este bine, ai grija de el pentru ca pe acest pamint traiesti.Pamintul ala nu are doar iarba, inauntru misuna milioane de alte vieti pe care tu le distrugi daca faci ce vrei sa faci.Bine o sa spui ce te invat eu pe tine chestii de astea adica iti tin morala bla bla.Insa spun pentru ca nu stiu ce cunostinte au oamenii si pentru ca este bine sa ave grija de casa noastra. Oricum tu vei face tot ce stii.Bafta oricum.

11 răspunsuri:
| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Fumeaz-o!

Sau cumpara clorura de magneziu de la magazin, o dizolvi in apa si topesti si betonu`

| coexp817 explică (pentru AlecsRvaSpunePa):

Eu am vorbit serios, daca te tii de glume iti dau si repot

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru coexp817):

Da-mi ce "repot" vrei tu vere! Eu ti-am raspuns la modul cel mai serios! Dar daca atat te duce pe tine capsorul, nu e problema mea!

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Da ai rezolva problema.Dar cred ca e mai indicat sa folosesti erbicid ca Sencor sau Raundap sau orice altceva gasesti la magazin.Bafta!

| coexp817 explică (pentru Diabolik94):

Am folosit erbicid dar usuca iarba decat deasupra si peste o luna crete iar si iar.

| Diabolik94 a răspuns (pentru coexp817):

Cred ca depinde de ce erbicid folosesti. Incearca sa il faci mai concentrat, adica pune mai putina apa.

| coexp817 explică (pentru Diabolik94):

Un vecin a folosit ierbicid total, foarte scump a dat 45lei pe 100grame, la concentrat bine si dat pe iarba, si peste doua luni a crescut iar.
Deci alte variante ce mai stiti?
(mentionez ca vreau sa scap definitiv de iarba, sa ramana doar pamant curat)

| RoGaming a răspuns:

Mai bine apucate de cosit laughing

| coexp817 explică (pentru RoGaming):

Am cosito, dar creste foarte repede.
Eu vreau sa ramana pamantul curat

| mihaidina1222 a răspuns:

Frate baga pantera intro saptamana numai ai nimic se usuca usor usor si dispare

| Daniela_Ifimov_1972 a răspuns:

Apa cu sare si otet.Dai de mai multe ori si devine pamant sec adica nu mai creste nimic nici o planta.